Makyaj paketi

Makyaj paketi

AKP Hükümeti’nin, temel hak ve hürriyetlere dönük yeni bir paket hazırladığı iddiasıyla bazı basın yayın organlarında yer alan düzenlemeler “makyaj paketi” olarak değerlendirildi.

A+A-

Pakette yer alacağı belirtilen Kürtçe anons konusu ise tam anlamıyla yılan hikayesi gibi, senelerdir konuşuluyor. Kürtçe tabelalar ise fiili olarak zaten var. DBP’li belediyeler ile bölgedeki sendikalar, çoktan çok dilli tabelaları kullanmaya başladılar.
 
Çözüm masasını devirdikten sonra bölgeyi açık hava hapishanesine çeviren AKP’nin, dış dünyadaki imajını düzeltmek için yeni bir paket hazırladığına ilişkin haberler, basında yer almaya başladı. Temel hak ve hürriyetlerde düzenlemeler yapılacağı iddiasıyla ortaya atılan haberlerde bölge ile ilgili bazı gelişmelerden de söz ediliyor. Bu düzenlemelerin uçaklarda Kürtçe anons ve Kürtçe tabelalar olacağı belirtiliyor.
 
Ancak AKP’nin gündeme getireceği belirtilen bu makyaj paketinde bölge ile ilgili yapacağı söylenen düzenlemeler, bölgede yılan hikayesi gibi algılanır oldu. Uçaklarda Kürtçe anons yapılacağı konusu, çözüm sürecinin başladığı 2013’ün ilk aylarından bu yana sürekli ortaya atılıyor ama bir türlü gerçekleşmiyor. Şu anda öyle bir uygulama henüz yürürlükte değil.
 
Kürtçe tabelalar konusu ise zaten fiili olarak yürürlükte. Başta Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bölgedeki DBP’li tüm belediyeler uzun yıllardır Kürtçe tabelalar kullanıyorlar. Belediyelerin yanında sendikaların temsilcilikleri ile özel işletmelerin bir çoğu da Kürtçe tabelaları günlük yaşamda kullanıyor.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ’a göre hükümet, kendilerinin yaptıkları çalışmalardan sonra Kürtçe ile ilgili olarak yeni bir dizayna gitti. Kendi çalışmalarının örnek alınmasını sevindirici bulduklarını belirten Altuğ “Hükümet Kürt dili ile ilgili çalışmalarımızı engellemek isterse bu akıl almaz bir şey olur. Ama bizim deneyimlerimizden yararlanmak isterlerse onlara birçok konuda yardımcı olabiliriz” dedi.
Yaptıkları çalışmalar kapsamında 3 bin 500’den fazla mahalle ve mezranın tabelalarını çok dilli olarak değiştirdiklerini ifade eden Altuğ, tabelalar dışında uyarı levha ve zemin yazılarında da çok dilli uygulamaya geçtiklerini belirterek şöyle dedi:
 
“Sorumluluk sınırlarımız içinde yaşayan her yurttaşı en iyi anlayabildikleri dil ile uyarmak için çalışıyoruz. Eğer bir mahallede oturan insanlar Kürtçe konuşuyorsa Kürtçe ve Türkçe, Zazaca konuşuyorsa, buna ilave olarak Dimilki lehçesinde tabelalarla yerleşim birimlerinin isimlerini yazdık ve yerlerine taktık. Arapça konuşanlar varsa Arapça da yazıyoruz. Bazı ana arterlerde asfalt üstü zemin yazılarında da çok dilli uygulamalarına başladık. Kavşaklara yaklaşırken artık ‘yavaş’ yazısının yanında aynı anlama gelen ‘hedi’ uyarısını da yazdık. Şu anda yağış aylarında olduğumuz için beli başlı bazı yerlerde bu uygulama var ama havalar ısındığı andan itibaren tüm yollarda asfalt üzerine Kürtçe uyarı yazılarını yazmaya başlayacağız. Otoparklarımızda da aynı çalışmaları yürüteceğiz. Bu seneden sonra Diyarbakır’ın her yerinde çok dilli uyarılar ve tabelalar olacak”

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler