1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Maket evleri sattı ortadan kayboldu
Maket evleri sattı ortadan kayboldu

Maket evleri sattı ortadan kayboldu

Maketten sattığı evler için topladığı peşinata yüzde 25 faiz ve iade garantisi verip hazine bonosundan fazla kazanç vadeden Yapı Endüstrisi'nin mağdurları çaresiz.

A+A-

Dinçer Gökçe'nin haberi

Maketten sattığı evler için topladığı peşinata yüzde 25 faiz ve iade garantisi verip hazine bonosundan fazla kazanç vadeden Başkaşehir Projesi'ne TOKİ Mayıs ayında el koymuştu.  Müşterilerin parasının faizsiz bir biçimde  iade edilmesi gündeme gelmişti. Ancak Yapı Endüstrisi'nden ev alanların mağduriyeti sürüyor.

Kendilerine "Yapı Endüstrisi Mağdurları" adını veren grup http://www.yapend.info/index.html adlı siteyi kurdu. Sitede yaşadıkları mağduriyeti dile getiren katılımcılar, kendileri ile ilgili mağduriyette TOKİ'nin de suçlu olduğu görüşünde.

YAPI ENDÜSTRİSİ,  OLMAYAN EVİN TAPU MASRAFINI AYLARDIR ÖDEMİYORTOKİ'nin kaynak geliştirme uygulamaları kapsamında Bahçeşehir semtinde, Yapı Endüstrisi firması tarafından yapılacak olan Başkaşehir projesi, 12 Mayıs 2008 tarihinde TOKİ'nin firma ile arasındaki anlaşmayı fesh etmesi sebebiyle iptal edildi. kullanTOKİ, kendi sorumluluğunu yerine getirip, müşterilerden alınan peşinatı iade etti, ama projenin yapımını üstlenen Yapı Endüstri firması, ev alanlardan alınan 3000 YTL'lik tapu masrafını ödemiyor.

Yapı Endüstri tarafından, alınan bu tapu masrafının, ödenmesi için başvuran kişilere, firma tarafından senet verilmekte. Site mağdurlarının aktarımına göre, söz konusu senedi de herkese vermiyorlar, biraz diretip 'sorun'  çıkaranlara senet veriliyor. Ancak senedin de hiçbir kıymeti yok; çünkü ödenmiyor senetler. Avukat kanalıyla ihtarname çekilmesine rağmen ödeme yapmamakta direniyorlar.  

TOKİ HESABI YERİNE YAPI ENDÜSTRİSİNE ELDEN PEŞİNAT ÖDEYENLERİN AKIBETİ MEÇHUL

Yapı Endüstrisine daire karşılığında ödenen peşinatı elden veren birçok insanın olduğu belirtiliyor. Yine Yapı Endüstrsi mağdurlarının aktarımına göre, Bodrumdaki bir çok varlık, Bank Asya tarafından ipotek edilmiş durumda. Bank Asya hala firmaya zaman tanıyor değerinde satılabilsin diye. Akbank da ipotek altına almış alacağını. Bankalar alacaklarını alıyor. TOKİ'de alacağını aldı, teminata el koydu. Ama  projeden ev alanlar bu 3.000 YTL'yi alamıyor.

TOKİ DE SUÇLUDUR...Yapı Endüstrisi Mağdurları, TOKİ'ye ilişkin şu görüşe yer verdi: "TOKİ de suçludur, ben anlaşmayı feshediyorum kullandemekle olmuyor . Madem göz yumdun aylarca bu projeye, o halde bu insanların zararlarını karşılayacaksın. Yüzlerce insan mağdur durumdadır, TOKİ bunu çözmelidir. Bu projeye giren insanlar TOKİ'nin ismini girerek girmiştir.TOKİ logosu satışlarda kullanılmıştır. Toki bazı firmalara logosunu kullanırken bile bir sürü zorluk çıkartmaktadır. Ama bu firma sizin logonuzu çarşaf çarşaf reklamlarda kullandı, insanlar da TOKİ var diye girdi.TOKİ TEMİNATA EL KOYDU ÇIKTI İŞİN İÇİNDEN, BİZE DE KAĞIT İMZALATTIRDI DEVLETİN KURUMU, FAİZ İSTEMEYECEĞİM DİYE... "

Yapı Endüstrisi Mağdurlarından biri, Yapı Endüstrisi yetkililerine yönelik şu açık soruyu soruyor:

www.ekoyol.com