22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır20 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara17 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Mahkeme tarım arazisi vasfını iade etti

Mahkeme tarım arazisi vasfını iade etti

06 Mayıs 2015 Çarşamba 14:05

Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi,Hevsel Bahçeleri'nin 7 milyon 517 bin 732 metrekaresini tarımsal niteliği korunacak alan statüsünden çıkarılması yönündeki kararının yürütmesini durdurdu.

Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi, TMMOB'un başvurusu üzerine İl Toprak Koruma Komisyonu'nca Hevsel Bahçeleri'nin 7 milyon 517 bin 732 metrekaresini tarımsal niteliği korunacak alan statüsünden çıkarılması yönündeki kararının yürütmesini durdurdu.
 
Kararı değerlendiren Diyarbakır Mimarlar Odası Başkanı Merthan Anık, karar ile Dicle Vadisi'nde tarım arazisinden çıkarılan arazilerin tarım vasfını yeniden kazandığını ve bunun UNESCO süreci için olumlu olduğunu söyledi.
 
Diyarbakır İl Toprak Koruma Komisyonu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda 14 Kasım 2014'te 8 milyon 629 bin 499 metrekarelik alana sahip Hevsel Bahçeleri'nin 7 milyon 517 bin 732 metrekaresini tarımsal niteliği korunacak alan statüsünden çıkararak 'rekreasyon7 alanı ilan edince TMMOB, kararın iptali için Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi'nde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları aleyhine dava açtı.
 
1. İdare Mahkemesi'nin oy birliği ile verdiği kararda, dava konusu işlemin icra edilmesi halinde korunması gerekli bulunan tarım arazilerinin yasal dayanaktan yoksun bir şekilde belirlenmiş olan 'rezerv yapı alanı7 olarak değerlendirmeye alınmasına ve bunun sonucunda İl Toprak Koruma Kurulu kararında belirtilen rekreasyon uygulamalarına ilişkin inşai faaliyetlere başalanılmak suretiyle tarım arazilerinin niteliklerinin kaybı ile sonuçlanacak telafisi güç ve imkansız zararlar görmesine yol açacağı olduğu görüldüğünü belirtti.
 
Mahkeme, açıklanan nedenlerle açıkça hukuku aykıra olan ve uygulanması halinde telafisi güç zararlara sebebiyet verebilecek nitelikte bulunan dava konusu işlemin 2577 sayılı idari yargılama usulu kanunun 4001 sayılı kanunla değişik 27'nci maddesi uyarınca teminat aranmaksızın yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Kararı değenlendiren Diyarbakır Mimarlar Odası Başkanı Merthan Anık, kararın çok önemli olduğunu ve her iki bakanlığın yaptığının hukuka ayrıkı olduğunun tescil edildiğini söyledi. Anık, kararın aynı zamanda Diyarbakır Surları ve Hevsel bahçelerinin UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ne girme süreci açasından da önemli olduğunu ifade etti.
Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 6843
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com