1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mahkeme ceza yağdırdı
Mahkeme ceza yağdırdı

Mahkeme ceza yağdırdı

Dicle ilçesinde lise öğrencisi 15 yaşındaki Fatma Atagün'ü kendisini reddettiği gerekçesi ile 21 bıçak darbesiyle öldüren üniversite öğrencisi Aydın Keleş'e ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi.

A+A-

Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında tutuklu sanık Aydın Keleş, maktulün babası müşteki Mehmet Atagün, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından avukat Remzi Atalay ve sanık avukatı hazır bulundu.

Mahkeme heyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 6284 Sayılı Yasanın 20/2 maddesi uyarınca suçtan zarar görme ihtimaline binaen Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 237-238 maddeleri gereğince avukat Remzi Atalay'ın mağdur vekili olarak duruşmaya katılmasına karar verdi.

Tutuklu sanık Aydın Keleş savunmasında maktul ile önceden akraba veya arkadaş olarak bir ilişkilerinin olmadığını, bir arkadaş aracılığıyla tanıştıktan sonra sevgili olduklarını belirtti.

Keleş, Fatma'nın Bingöl'de okuduğunu ve ilişkilerinin devam ettiği sırada babasının Fatma'yı okuldan almak istediğini anlatarak, şöyle konuştu:

"Fatma bu durumu kabullenemedi. Bir kez bu durumdan dolayı benim üniversite okuduğum Ağrı'ya geldi. 3 gün yanımda kaldıktan sonra ben onu okuluna gönderdim. Babası okuldan almak konusunda diretince tekrar bana kaçtı. Birlikte kaçarken polisler bizi yakaladı. Daha sonra Fatma Dicle'ye gönderildi. İlk zamanlarda ilçedeyken ilişkimiz devam ediyordu. Ancak aradan zaman geçtikten sonra telefonlarıma çıkmadı. Benimle kaçmayı istiyordu. Ancak babası onu bir daha kaçması halinde annesini öldüreceğini söyleyerek tehdit etmiş. Daha sonra onunla konuşmak için ilçeye geldim. Fatma ile konuşmak istedim ama kabul etmedi. Israr ettiğim için ilçede adının çıkmaması için kimsenin bizi görmeyeceği bir yer olan okulun arka tarafına gittik. Orada bana 'artık seni sevmiyorum ve istemiyorum' dedi. Ben de kendisini korkutmak amacıyla bıçak çıkardım. Fatma bunun üzerine 'erkeksen vur, bu ilçede bana vuracağını mı sanıyorsun, senden nefret ediyorum' dedikten sonra kendimi kaybettim ve bıçakladım."

Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında olay tarihinde sanığın duygusal birliktelik yaşadığı maktulü zor kullanarak boş bir araziye götürdüğü ve yanında taşıdığı bıçakla maktule 21 bıçak darbesi vurduğu, bu yaralamadan sonra 6 darbenin müştereken öldürücü nitelikte olduğunun otopsi tutanağından tespit edildiğini aktardı.

Savcı, 18 yaşından küçük maktulü ıssız bir yere zorla götürerek 21 yerinden bıçaklaması şeklinde gerçekleşen eylemin "Canavarca his ve eziyet çektirmek suretiyle kasten öldürme" suçunu oluşturduğu için sanığın cezalandırılması yönünde görüşünü bildirdi.

Psikolojik tedavi gördüm
Sanık Keleş, daha önce psikolojik tedavi gördüğünü belirtip, mahkemeye tedavi tutanaklarını sundu. Keleş, daha önce ani sinirden dolayı darp suçu işlediğini, bu olayın da aniden olduğunu, kasıt olmadığını ve pişman olduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti ise sunulan evrakların yargılamaya herhangi bir etkisinin olmayacağını belirterek, talebin reddine karar verdi.

Mahkeme, verdiği kısa aranın ardından sanığın "Canavarca his ve eziyet çektirmek suretiyle kasten öldürme" suçunu işlediği için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalandırılmasına karar verdi.

Ayrıca mahkeme sanık hakkında "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan dolayı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına da suç duyurusunda bulunulabileceği yönünde kararını açıkladı.

8 Nisan 2013 tarihinde Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde tarih bölümü öğrencisi Aydın Keleş, Dicle ilçesinde lise öğrencisi Fatma Atagün'ü 21 bıçak darbesiyle öldürmüştü.

HABERE YORUM KAT