1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mahalle şenlikleri devam ediyor
Mahalle şenlikleri devam ediyor

Mahalle şenlikleri devam ediyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin, 17 ilçenin 17 mahallesinde yürüttüğü mahalle şenlikleri devam ediyor.

A+A-
Bu yıl ilk defa düzenlenen şenliklerde yaklaşık 10 bin kişi sağlık taramasından geçti, eğitimlerden, cilt bakımından, saç kesiminden, sportif faaliyetlerden, konserlerden faydalandı.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin bu yıl ilk defa 17 ilçenin 17 mahallesinde düzenlediği Mahalle Şenlikleri, 20 Mayıs'ta Hani Kuyular Mahallesi'nde yapılacak şenlikle son bulacak. 29 Nisan'da start alan, her gün sabah saatlerinde başlayan akşam yapılan konserle son bulan şenliklerde, DİSKİ, Sağlık, Sosyal Hizmetler, Kadın Politikaları ve Kültür Turizm Daire Başkanlıkları kendi alanlarıyla ilgili hizmetler yürüttü.
 
Halen devam eden şenliklerde görev alan Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Şube Müdürü Dr. Özlem Anlı, çalışmalar hakkında bilgi verdi, gözlemlerini paylaştı. Anlı, şimdiye kadar 11 mahallede kadın üreme sağlığı, meme kanserinin erken teşhis ve tedavisine yönelik eğitim seminerleri, çocuklara ilişkin büyüme, gelişme geriliği takibi ve ağız diş sağlığı taraması yaptıklarını söyledi.
 
 
Yaklaşık bin 500 çocuğun sağlık taramasından geçtiğini ve ağız diş sağlığı konusunda bilgilendirildiğini belirten Anlı, binin üzerinde kadınla bir araya gelerek üreme sağlığı ve meme kanserine karşılık farkındalık eğitimi verdiklerini ifade etti.  Kadınlara toplumsal cinsiyet ve toplumdaki rolüne ilişkin eğitimler de düzenlediklerini kaydeden Anlı, bundan sonra benzer şekilde çalışmalarını 6 köyde daha sürdüreceklerini dile getirdi.
 
 
Şenliklerde özellikle hedeflerinin daha çok kadın ve çocuğa ulaşmak olduğunun altını çizen Anlı, çocukların katılımının fazla olması için belediye birimlerinin etkinlikler düzenlediğini, etkinliklerin verilen konser ve tiyatro gösterimleri ile akşama kadar sürdüğünü aktardı. Ayrıca şenlikler kapsamında açılışları gerçekleştirilen sanat okullarına da değinen Anlı, bu tür okulların içinde çocuk, kadın ve gençliği barındırdığı için önemli olduğunu ve bu okulların aslında birer yaşam evi olduğunu söyledi.
 
Şenliklerle çocukların yüzleri gülüyor
 
İlk defa bu yıl yapılan mahalle şenlikleriyle böyle büyük ve kapsamlı bir çalışmanın içine girdiklerini kaydeden Anlı, mahalle şenliklerine çocukların ilgisinin oldukça fazla olduğunu, bu durumunda belediye çalışanlarını mutlu ettiğini ifade etti. Belediyenin bu alanlarda koruyucu sağlık hizmetlerini yaygınlaştıracağını belirten Anlı, koruyucu sağlık hizmetinin birçok hastalığı engellediğini söyledi. 
 
İnteraktif eğitimle suyun önemi anlatılıyor
 
Mahalle şenliklerinde kadınlara ve çocuklara suyun tasarrufu ve kullanımı hakkında bilgi verdiklerini belirten DİSKİ Genel Müdürlüğü Halkla İlişkiler Birimi çalışanı Sabahat Demirhan ise bu çalışmaların benzerini daha önce kent merkezinde bulunan okullarda yaptıklarını söyledi. Mahalle şenlikleri kapsamında halkla buluşmalarda Diyarbakır'ın içme suyunun ne kadar temiz ve güvenli olduğunu da aktardıklarını belirten Demirhan, bu tarz eğitimlerde dramaya ağırlık vererek örneklemlere de yer verdiklerini ifade etti.  
 
 
Anlatımlarda suyun önemini ön plana çıkarmak için kaynakların kıtlaştığına vurgu yaptıklarını dile getiren Demirhan, herkesin suyun tükenme konusunda bilgi sahibi olduğunu ama buna rağmen suya gerekli özeni göstermediğini kaydetti. Eğitimleri çeşitli animasyon filmlerle desteklediklerine dikkat çeken Demirhan, ayrıca eğitimlerin interaktif geçmesi için dinleyicileri olayın içine çekmeye çalıştıklarını bildirdi.
 
Hediye paketleri veriliyor
 
Gittikleri yerlerde kadın ve çocukların çalışanlara gösterdikleri pozitif enerjisi sayesinde çalışmaların oldukça eğlenceli geçtiğini anlatan Demirhan, çocukların özellikle suyun tasarrufu ve kullanımı konusunda çarpıcı cevaplar verdiklerini kaydetti. Demirhan, şenliklerin oldukça bu anlamda oldukça verimli geçtiğini ve eğitim sonunda katılımcı çocuk ve kadınlara çeşitli hediyeler dağıtıklarını belirtti.
 
Tekeş: Amacımız koruyucu sağlık hizmetlerini yaygınlaştırmak
 
Büyükşehir Belediyesi Sağlık Merkezi'nde ağız diş sağlığını korumaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Diş Hekimi Tahir Tekeş ise mahalle şenlikleri kapsamında Diyarbakır'ın çeşitli mahallelerine gidip çocuklara ağız diş sağlığını korumaya yönelik gerekli bilgilendirme eğitimleri yaptıklarını söyledi.  Türkiye'de sağlık hizmetlerinin daha çok tedavi etmeye yönelik olduğunun altını çizen Tekeş, “Ama esasında toplumda olması gereken toplumun sağlığını korumaya yönelik hizmetlerin daha çok öne çıkarılmasıdır. Büyükşehir olarak bizde toplum sağlığını özellikle kendi branşımız olan ağız diş sağlığını korumaya yönelik belli çalışmalar çerçevesinde bu çalışmaları yürütmekteyiz. “ dedi.
 
Bugüne kadar 11 kırsal alanda bulunan mahalleye ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade eden Tekeş,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuklara ağız diş sağlığı nasıl korunur, dişlerin hayatımızdaki yeri önemi nedir, hangi fonksiyonları yerine getirmektedir.
 
 
Diş fırçalama tekniği nasıl yapılır. Hayatımız boyunca diş sağlığımızı nasıl koruruz. Buna yönelik belli eğitimlerimiz oldu ve bu eğitimlerimiz devam etmektedir. Bu kapsamda Diyarbakır'ın bütün mahallelerini ziyaret edip bütün çocuklara ulaşmak istiyoruz. Türkiye'de ağız diş konusunda iyi olmayan bir durumdayız. Biz bu süreçte önümüzdeki yıllarda ağız diş sağlığıyla ilgili problemleri en aza indirmeyi hedef alarak bu çalışmayı başlattık.
 
 
Geçmiş yıllarda da bu çalışmalarımız vardı ama bu dönemde Diyarbakır köylerinin de Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanması ile birlikte bütün mahallelerde bu çalışmayı yürütmeyi hedef edindik. Yoğun bir katılım var. Çocukların ilgisi çok büyük. Belli konularda bilgileri olsa da eksikliklerini de biz tamamlamaya çalışıyoruz. Bu şekilde yaklaşarak önümüzdeki süreçte tedavi edici hizmetlerden çok koruyucu hizmetleri geliştirip ağız diş sağlığını korumaya yönelik gerekli eğitimleri yapmaktayız.  Sağlık toplum içinse bizde bu toplumsal sağlığa yönelik üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Şenlikler kapsamında pilot mahalleler seçildi. Bu mahallelere ulaşıyoruz. Amacımız Diyarbakır il sınırları içerisinde yer alan her metre kareye ulaşıp bu hizmeti vermektir.”
 
Spor kültürü veriliyor
 
Yaklaşık iki haftadır mahalle şenliklerinde Spor Şube Müdürlüğü olarak yer aldıklarını ifade eden Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Spor Şube Müdürlüğü eğitmeni Mizgin Karaman,  şenliklerde çocuklara yönelik birçok branşta sportif etkinlikler düzenlediklerini söyledi.
 
 
 Çocukların yaşlarına göre farklı oyunlar düzenlediklerini ve oyunlardaki malzemeleri de çocuklara göre seçtiklerini dile getiren Karaman, futbol, voleybol, basketbol ve golf gibi spor branşlarını çocuklara tanıttıklarını anlattı.  Futbolun dışında bireysel branşları da buraya taşıdıklarını ve çocuklara tanıttıklarını kaydeden Karaman,  “Amacımız bir günlük de olsa çocuklara sportif etkinliği adı altında spor kültürünü aşılamaktır. Büyükşehir Belediyesi'nin böyle bir etkinlik düzenlemesi son derece önemlidir. Hem bizim için hem çocuklar için. Gittiğimiz yerlerdeki coğrafyayı birebir görme yaşama şansımız oluyor. Hem de kentte yaşayan bireyler olarak kırsal da yaşayan çocuklara ailelere dokunabiliyoruz. Bu etkinliklerin sürekli yapılması gerekiyor. “ diye konuştu.
 
Karaman: Çocukların tebessümü bizi motive ediyor
 
Çocukların etkinliklere ilgilerinin yoğun olduğunu söyleyen Karaman, çalışmada belediye çalışanlarının da büyük fedakarlık gösterdiğini vurguladı. Yapılan işin maddi anlamdan ziyade manevi anlamının oldukça büyük olduğunu vurgulayan Karaman, “Çocukların mutluluğunu gördüğümüz zaman ne kadar değerli bir çalışma yaptığımızı daha iyi anlıyoruz. Onların sıcak bir tebessümü bizi çok mutlu ediyor, motive ediyor.” diye konuştu.
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT