1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mahalle şenlikleri başladı
Mahalle şenlikleri başladı

Mahalle şenlikleri başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin 21 gün sürecek mahalle şenliklerinin startını Kayapınar'a bağlı Serapgüzeli Mahallesi'nde verdi.

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 17 ilçeye bağlı 17 mahallede düzenleyeceği Mahalle Şenlikleri'nin ilki Kayapınar Serapgüzeli Mahallesi'nde dün 11.00-20.00 saatleri arasında gerçekleştirildi.
 
Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Edip Berk, Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı M. Ali Aydın, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Musa Eroğlu, DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, Meclis Üyeleri ve mahalle sakinleri katıldığı şenlik Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Spor Şube Müdürlüğü'nün etkinlikleriyle başladı. 
 
Mahalle meydanına kurulan bisiklet parkuru, trambolin, voleybol sahası, mini kort tenisi, dart, jimnastik minderleri, mini futbol sahası ve mini golf sahasında, mahallenin çocukları doyasıya spor yapma imkanı yakalayarak eğlendiler. Kreş ve Çocuk Hizmetleri Müdürlüğü eğitmenleri mahalledeki çocukların yüzünü boyadı, uçurtma dağıttı ve uçurtma şenliği düzenledi. Meslek Edindirme Merkezi, mahalledeki kız çocukları ve kadınların saçlarını keserek, cilt bakımıyaptı. 
 
Kadın Politikalar Daire Başkanlığı, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kadın Hakları, Kadın Sağlığı ve Şiddet konusunda kadınlara yönelik eğitim düzenleyip bilgilendirmede bulundu. 
 
Eğitim, spor, sağlık taraması, konser…..
 
Sağlık İşleri Daire Başkanlığımız, kadın üreme sağlığı, meme kanseri, rahim ağzı erken teşhis, çocuğa yaklaşım konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Mahalle meydanında tüm çocukların, kilo ve boy ölçülerine bakılarak sağlık taramasından geçirildi. Gelişme geriliği yaşayan çocuklara vitamin desteği verildi. 6 yaş üzeri çocukların kan gruplarına da bakan Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, mahallede ikamet eden yurttaşların tansiyon ve şeker ölçümünü yaptı. Ayrıca mahalledeki çocuklara, ağız diş sağlığı eğitimi vererek tüm çocuklara, ücretsiz diş fırçası ve macunu dağıtıldı. 
 
DİSKİ tarafından da çocuklara “Su Tasarrufu ve Suyun Yaşamımızdaki Önemine” ilişkin eğitim düzenledi. Karşılıklı diyalog şeklinde geçen eğitimde çocuklara su olmasaydı ne yapardık soruları yöneltildi. Çocuklarda, su olmasaydı yaşam, hayat olmazdı ve savaşlar yaşanırdı gibi çarpıcı cevaplar verdi. Şenlikte Kültür Turizm Daire Başkanlığı müzik dinletisi için mahalle meydanına seyyar sahne kurdu. 
 
Anlı: Köy ve kentlere eşit yaşam şartları gelecek
 
Akşam saatlerinde şenliklerin yapıldığı mahalleyi ziyaret eden Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Gültan Kışanak ile Fırat Anlı'yı halk büyük ilgiyle karşılaştı. Kışanak, ilk olarak mahallede bulunan halı atölyesini ziyaret ederek kadınlarla bir araya geldi. Burada kadınların yoğun ilgisiyle karşılaşan Kışanak, bir süre kadınlarla sohbet etti, sorunlarını dinledi ve hatıra fotoğrafları çektirdi. Müzik dinletisinden önce Eş Başkanlar mahalle sakinleriyle birlikte davul ve zurna eşliğinde halay çekti. 
 
Mahalle Şenliklerinin açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, “Sevgili halkımız, biz bir millet, bir aile, bir aşiret bir köy gibiyiz. Aramızda Zazacılık, Kurmancılık, Sorancılık Gorancılık yoktur. Alevi Sunni, Êzidi Müslümanı ile hepimiz kardeşiz. Bildiğiniz gibi, biz halkımızın şeref ve onuru için çalışıyoruz. Halkımızın dili ve kimliği için mücadele veriyoruz. Her çalışmamız halkımızın geleceği içindir.” dedi.
 
Yaz mevsimiyle birçok gencin çalışmak için şehir dışına çıkacağını ifade eden Anlı, şöyle konuştu: “Gençlerimiz yavaş yavaş İstanbul, Adana, Mersin ve Antalya'ya çalışmaya gidecekler. Çünkü burada iş imkânları yok. 90 yıldır bu durum halkımıza yaşatılıyor, halkımız mağdur ve mazlumdur. Bizde diğer halklar gibi, köyümüzde, bayırımızda, yaylamızda dilimizle, kültürümüzle, şeref ve onurumuzla yaşamak istiyoruz. Artık köy ile kent arasında eşit yaşam şartları geliyor; Kulp'tan Çermik'e, Dicle'den Çınar'a hepsi bir olmuş. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz halkın hizmetindeler. Kürtler yakın tarihte ilk kez diğer halklara da öncülük ediyor; HDP örneği. HDP sadece Kürt'lerin değil, Laz'ların, Arap'ların, Türk'lerinde partisi. Baraj sorumuz yok, halkın desteği ile aşacağız. “ 
 
Yapılan konuşmaların ardından Dicle Fırat Kültür Merkezi'nden Seyithan Roj sahne alıp mahalle sakinlerine müzik ziyafeti sundu. Müzik dinletisinde Dengbej Evi'nden Mehme Guli seslendirdiği şarkılarla geceye ve şenliğe renk kattı. 
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT