1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mahalle sakinleri şenliklerden memnun
Mahalle sakinleri şenliklerden memnun

Mahalle sakinleri şenliklerden memnun

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bu yıl ilk defa düzenlediği mahalle şenlikleri devam ediyor.

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 17 ilçenin 17 mahallesinde Sosyal Hizmetler, Sağlık, Kadın, Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı'nın ortak çalışmasıyla yürüttüğü şenlikler nedeniyle mahalle meydanları adeta panayır alanına dönüyor. Sağlık taraması, kadın bakımı ve eğitimleri, spor, konser ve tiyatro etkinliklerinin yapıldığı etkinliklerden mahalle sakinleri oldukça memnun.
 
 
Gündüz saatlerinde bisiklet parkuru, trambolin, voleybol sahası, mini kort tenisi, dart, jimnastik minderleri, mini futbol sahası ve mini golf sahası nedeniyle mahalle meydanından hiç ayrılmayan çocuklar, akşam saatlerinde alanı tüm mahalle sakinleriyle paylaşmak zorunda kalıyor. Sahneye çıkan tiyatrocular kimi zaman mahalleliyi güldürüyor kimi zamanda düşündürüyor. Ardından sahne alan müzisyenlerle birlikte hep bir ağızdan şarkılar, türküler söylenip, halaylar çekilerek gece sonlanıyor.
 
 
Gündüz saatlerinden itibaren mahalle meydanında bir köşede oturarak olan biteni izleyen 7 çocuk ve 7 torun sahibi Nesime Bakan, anlatmaya başlıyor. "Daha önce yaşam zordu. Bizler geçimimizi hayvancılık yaparak sağlıyoruz. Bazen çadırlarımızı Karacadağ'ın eteklerine kuruyorduk. Su ve elektrik yoktu. Şimdi yaşam oldukça kolaylaştı" diyor.
 
Bakan: Çok Değişik ve Güzel Bir Şey
 
Mahalle Şenliğinin oldukça güzel bir şey olduğunu söyleyen Bakan, kadınların sağlık konusunda bilgilendirildiğini, hemşirelerin şeker ve tansiyonunu ölçtüklerini dile getiriyor. Şeker ve tansiyon konusunda herhangi bir sıkıntısı olmadığı için sevinen Bakan, "Torunum İslam 6 yaşında, onunda boy ve kilosuna baktılar. Allah'tan bir sorunu yok. Duydum boy ve kilosu uygun olmayan çocuklara ilaç veriyorlarmış. Torunum İslam'a bir çantada verdiler. Çantayı bana gösterdi. İçinde diş fırçası ve macun vardı. Bu güzel bir şey." diyor. Hayatta en önemli ve değerli şeyin çocukların mutlu edilmesi olduğunu söyleyen Bakan, "Daha önce tiyatronun ne olduğunu bilmiyordum. Şenlikler sayesinde yakından gördüm. Çok değişik ve güzel bir şey. Ayrıca konserde güzeldi."
 
Bu Şenlikler Hep Devam Etsin
 
Mahalle meydanının bir kenarında Büyükşehir Belediyesi'nin ambulansı duruyor. Sağlık çalışanları, sağlık taraması yapıyor. Çocuklar, bir an önce taramadan geçip yarım kalan oyunlarına devam etmek istiyorlar. Hemşireler, bir yandan sürekli not alıyor, bir yandan da çocukları sırayla alıp boy ve kilolarına bakıyor. Sıranın kendisine gelmesini bekleyen çocuklardan ilkokul 1. sınıf öğrencisi Samet Ekinci (7), şenlikle ilgili düşüncelerini şöyle anlatıyor:
 
 
"Top oynamaya gelince tesadüfen gördüm şenliği, bende koştum dahil oldum. Tramboline bindim zıpladım. Top oynadım, gerçi kaleler küçük olduğu için gol atmak oldukça zordu. Bir de yeşil halının üzerine kurulan sopalı bir şey vardı, ilginçti. Hocaların yardımıyla birazda olsa öğrenip o oyundan da oynadım. Bisiklete bindim ama en sevdiğim yeşil halının üzerindeki oyundu. Ayrıca bütün çocuklara uçurtma dağıttılar. Ben uçurtmamı kaldırdım daha sonra onunla oynayacağım"
 
 
Ekinci, her şeyin çocuklara göre düzenlendiğini ve bütün aletlerin minik olduğunu belirterek, bu tür şenliklerin devam etmesini istiyor.

HABERE YORUM KAT