1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mağduriyetler telefi edilmedi
Mağduriyetler telefi edilmedi

Mağduriyetler telefi edilmedi

2012-2013 eğitim ve öğretim yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, 4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte yapılan önemli değişiklere rağmen mağduriyetlerin telafi edilemediğini söyledi.

A+A-

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) 2012-2013 eğitim ve öğretim yılını düzenlediği basın açıklamasıyla değerlendirdi. Açıklamayı yapan Şube Başkanı Yunus Memiş, 2012-2013 eğitim-öğretim yılının, eğitim sisteminde yapısal değişikliklerin yaşandığı, yapılan değişikliklere paralel atılması gereken adımların tamamının atılamadığı bir eğitim yılı olarak geride kaldığını ifade etti.

2012-2013 eğitim-öğretim yılında, 8 yıllık kesintisiz eğitim dayatmasının sona erdiğini 4+4+4 yeni eğitim sistemine geçildiğini dile getiren Memiş, “Okula başlama yaşının aşağıya çekildiği, lisenin zorunlu eğitim kapsamına alındığı, din eğitimini de içerecek şekilde seçmeli dersler havuzunun genişletildi ve yetersiz olmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlardaki öğrencilerin kılık ve kıyafet yönetmeliğinde önemli değişikliklere imza atıldığı eğitim-öğretim yılı, bunca olumlu değişikliğe rağmen eğitim çalışanları açısından mağduriyetlerin telafi edilemediği yıl olmuştur” dedi.

“Ödeme sorunu çözülemedi”

Öğretmen ve öğretim elemanlarının, 666 Sayılı KHK ile gerçekleştirilen ek ödeme oranlarındaki artıştan mahrum bırakıldığını ve bu durumun kurum içi ücret dengesizliklerine sebebiyet verdiğini belirten Memiş, “Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında çalışanların maaş bordrolarında öğretmenlerin memnuniyetsizliğine yol açan, mesleğin ekonomik itibarsızlığının tescili anlamına gelen çarpık hiyerarşi ortadan kaldırılamamıştır. 2012 yılı toplu sözleşme sürecinin mutabakatsızlıkla sonuçlanması ve devamında bir günlük iş bırakma eyleminin yapılmasının nedeni olan KHK kaynaklı 'ek ödeme' sorunu hala çözüm beklemektedir” diye konuştu.

“147 hattı suiistimal ediliyor”

Kamu kurum ve kuruluşlarında giderler için tahsis edilen yıllık bütçe gibi, okullara da bütçe verilmesi gerektiğini ve Alo 147 arama hattının suiistimal edildiğini ifade eden Memiş, “Okul Aile Birlikleri marifetiyle toplanan zorunlu bağışlarla okullarda ihtiyaç duyulan personelin temininde ciddi sorunlar yaşanmıştır. Yardımcı hizmetli başta olmak üzere, personel ihtiyacı had safhada olan okullar; temizlik, günübirlik tamir ve bakım, rutin giderler gibi konularda bütçe sorunu yaşamaktadır. Okullarda disiplinin bozulma sebeplerinden biri haline gelen, Alo 147 hattına yapılan her ihbarın soruşturma konusu edilip öğretmeni yıldırma/cezalandırma aracı haline getirilmesine ivedilikle engel olunmalıdır” dedi.

“Yürürlükteki yönetmelik gülünç”

Kamudaki çalışanların kılık ve kıyafetlerin düzenlenmesi için '10 Milyon İmza' kampanyası çerçevesinde toplanan 12 milyon 300 bin imzayı hükümete teslim ettiklerini ve yönetmeliğin kaldırılması için başlatılan 'sivil itaatsizlik' eyleminin ise devam ettiğini vurgulayan Memiş, “Çalışanların saçı, bıyığı, ayakkabı topuk boyu, giyilen pantolonun kumaşı, kazağın yakası ve başın açık olup olmaması gibi birçok gereksiz ve gülünç dayatma içeren yönetmelik, milletin talepleri doğrultusunda değiştirilmelidir” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT