1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mağduriyetler bir an önce giderilsin
Mağduriyetler bir an önce giderilsin

Mağduriyetler bir an önce giderilsin

Sur ilçesinde başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi'ne dahil edilmeyen yapılarda yaşayan yurttaşlar, mağdur oluyor.

A+A-
Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında metruk hale gelen alanın içinde kalan fakat projeye dahil edilmeyen yurttaşlar, TOKi ve Belediyelerin bu konuda gerekli çalışmaları bir an önce yapılması çağrısında bulunarak şunları söylediler:
 
“Aynı sokağın içinde bir yanda metruk yapılar, bir yanda da projeye dahil edilmeyen yapılar iç içe bırakılmış durumda. Büyükşehir Belediye'sine defalarca başvurduk. Sorunun kaynağının TOKİ'nin uygulama projesi olmamasından kaynaklı olduğunu belirttiler. Yıllardan beri bu sıkıntıları yaşıyoruz. Sokağın bir tarafında aileler yaşarken bir tarafında da yıkılarak metruk hale getirilen yapılar var. Bu yapılar da hırsızların ve madde kullanıcıların meskeni haline geldi. Yetkililer bu konuya bir an önce çözüm bulmalı. Bölge için ne yapılacaksa bir an önce hayata geçirilerek, insanların içinde olduğu bu zor şartların sonlandırılmalı. Ne huzurumuz kaldı ne de gelecek ile ilgili plan yapamıyoruz. Yarın ne olacak bilmiyoruz.”
 
Kalsak sorun, gitsek ayrı bir sorun
 
Bölgede daha önce yapılarını vererek TOKi'nin yaptıkları konutlara gidenlerin mağduriyet yaşadıklarını da dile getiren yurttaşlar, “Buradan ayrılıp giden birçok kişi TOKİ'nin yaptığı evlere gitmelerinden dolayı mağduriyet yaşadıklarını dile getiriyor. Doğalgaz ücreti, bina aidatı gibi masraflar bizim gibi dar gelirli insanlar için yük olacak. Birçok kişinin işyeri şehir merkezine yakın. Yeni yapılan yerler ise şehir merkezinden uzak ve bu bile başlı başına masrafın oluşmasına neden olacak bir durum. Ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Soruna çok yönlü yaklaşılmalı.
 
'Biz buraları yıkıp kentin tarihi yapısını ortaya çıkaracağız' diyorlar. Kentin turizm potansiyelini ortaya çıkaralım derken, burada yaşayan ve gelir düzeyi düşük olan vatandaşları da düşünsüzler. Bölge ile ilgili yapılacak projelerde burada oturan insanların gelir durumlarının da göz önünde bulundurularak yapılması gerekiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT