1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Mağdur vatandaşlar suç duyurusunda bulundular
Mağdur vatandaşlar suç duyurusunda bulundular

Mağdur vatandaşlar suç duyurusunda bulundular

Mağdur hastalar, Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundular.

A+A-

Skandallarla ülke gündeminden bir türlü düşmeyen Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinde skandallar devam ediyor.

Diyarbakır Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine bağlı olan hastanelerdeki mahremiyet verilerinin çalınmasından dolayı bir çok hasta vatandaş mağdur oldu.

Bilgileri çalınan hastanelerin (2.1 Gigabyte) verilerinde bir çok vatandaşın mahrem bilgileri olduğu iddia edildi. Mağdur vatandaşların mahrem bilgilerinin halen internet ortamında olması kamuoyunu rahatsız etmeye devam ediyor.

MAĞDUR VATANDAŞLAR SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR
Mağdur vatandaşların bugün Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığında giderek, Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği hakkında suç duyurusunda bulundukları iddia edildi.

Sitemize açıklamada bulunan ismi vermek istemeyen bir vatandaş şunları söyledi “ Böyle bir rezillik dünyanın hiçbir yerinde yok, bütün sağlık bilgilerimi internette gezinirken tesadüfü gördüm.  Adım, soyadım , TC kimlik numaram ve bir çok tahlil bilgilerimin olması beni çok rahatsız etti. Bu sebeple başta Genel Sekreter Murat Kanğın ve diğer kamu görevlilerini hakkında görevi ihmal ve görevi kötü kullanmaktan suç duyurusunda bulundum. Avukatım ile beraber konunun takipçisi olacağız.” dedi.

Diğer bir mağdure vatandaş ise şunları söyledi “ Sağlık bakanlığı ne iş yapar, olayda ihmali olanlar halen niçin o koltukta nasıl oturmalarına izin veriyorlar, ben bir bayanım bütün mahrem bilgilerim internet ortamında, niçin diğer 80 ilde bu olay yaşanmadı ve  niçin sadece Diyarbakır’da oldu. İhmali olanlar hakıkında gerekenler yapılsın. Yaşanan bu kötü durumdan dolayı ben de suç duyurusunda bulunup, hakkımı sonuna kadar arayacağım ”dedi.

HIV LİSTESİ İFŞA EDİLDİ
Çalınan kişisel bilgiler içinde hastaların engelli raporu, işitme kaybı raporu, vasilik gibi raporların yanı sıra HIV testi ve kürtaj yaptıranların bilgileri ifşa oldu. Kayıtlar arasında 50 hastanın HIV testi sonucu, ismi ve TC kimlik numaraları da yer alıyor. Ayrıca siber saldırıda Diyarbakır’da  bir çok hastanenin personel bilgilerinin de çalındığı iddia edildi.

Çalınan bilgiler arasında doktor ve diğer sağlık personelinin kimlik numaraları, sertifika eğitimleri, stajyer doktorların eğitim kayıtları ve programları, hastane personelinin maaşları, cep telefonları gibi çok gizli bilgiler var.

SAĞLIK BAKANLIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI
Olayın ülke gündeminde yer almasından sonra Sağlık Bakanlığı yetkilileri konu hakkında  "Veri güvenliğimizi tehdit eden bu çirkin saldırı girişimiyle ilgili inceleme başlatılmış olup, söz konusu bilgi sistem güvenlik kusurunun oluşmasına neden olan kişi ve kuruluşlar hakkında gerekli yasal işlemler derhal başlatılacaktır.” dedi

Geçtiğimiz günlerde Anonymous isimli hacker grubu tarafından 33 hastaneye yönelik yapıldığı öne sürülen siber saldırıyla 1 milyona yakın hastanın kimlik bilgileri çalındığı iddia edilmişti. Yapılan bu siber saldırıda en büyük veri kaybı ise Diyarbakır ili olmuştu.
 
ÇALINAN BİLGİLER NERELERDE KULLANILABİLİR?
-Yabancı istihbarat örgütleri Türkiye'ye ve kişiye karşı bilgileri kullanabilir.
-Kronik hastalığı olan hastaların bilgileri ticari amaçlı firmalar tarafından kullanılabilir.
-Hasta bilgileri ilaç firmaları tarafından kullanılabilir.
-Kişisel sağlık verileri hastaları şantaj unsuruna açık hale getirebilir.
-İş başvurularında baskı unsuru olarak kullanılabilir, kişinin işe alımı engellenebilir.
-Sigorta şirketleri geriye dönük bilgiler ışığında hastayı sigorta kapsamına almak istemeyebilir.
-Özellikle gizlenen bilgilerinin açığa çıkması kadın cinayetlerine kapı aralayabilir.

HABERE YORUM KAT