1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Mağdur çocuklara çim hokeyi
Mağdur çocuklara çim hokeyi

Mağdur çocuklara çim hokeyi

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Yeni Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (Yorsam), toplumsal araştırma çalışmalarından sonra sporda da faaliyet göstermeye başladı.

A+A-

Merkezin bünyesinde kurulan spor kulübü aracılığı ile Diyarbakır’ın dar gelirli ve yoksul ailelerinin yaşadığı semtlerdeki çocuklar kulübe kazandırılarak çim hokeyi eğitimi veriliyor.

Çim hokeyi antrenörü Emrah Yaylık yönetimindeki bir teknik heyet tarafından yürütülen arama ve tarama çalışmalarında şu ana kadar terör mağduru olan 20’ye yakın çocuğun bu şekilde tespit edilerek kulübe kazandırıldığı kaydedildi.
 
‘NE KADAR ÇOCUĞU SOKAKTAN KURTARIRSAK O DERECE MUTLU OLACAĞIZ’
 
Yorsam Genel Koordinatörü ve Spor Kulübünün Başkanı Türkan Deveci Gürler, bir süre önce başlattıkları faaliyetlerin büyük ilgi görmeye başladığını söyledi. Gürler,”Kulübümüzde antrenörlük yapan arkadaşlar uzun yıllardır çim hokeyine hizmet eden arkadaşlardır. Dolayısıyla bu alanda zaten gerekli bilgi ve birikime sahipler. Çim hokeyi zengin bir spor olarak biliniyor ama aslında öyle değil. Herkesin yapabileceği bir spor. Bunu bu çalışmalarla ortaya koyduk. Yoksul ve dar gelirli ailelerin çocuklarına ulaşarak spora kazandırıyoruz. Bu şekilde birçok sporcumuz oldu. Bu şekilde insanlarımızı ne kadar sokaklardan kurtarıp spora kazandırabilirsek o derece mutlu olacağız” dedi.
 
‘BU ÇOCUKLARA HİZMET ETMEK KUTSAL BİR VAZİFEDİR’
 
Şu an için kendi imkanlarıyla bu işi yaptıklarını kaydeden Gürler, iş çevrelerinden de destek beklediklerini ifade etti. Gürler, “Kulübümüz çok yeni bir kulüp. Öncelikli hedefimiz bu sezon çim hokeyinde 3.Lig’e katılmak olacaktır. Bunun için takımımız hazır ve çalışmalarına devam ediyor. Kendi maddi imkanlarımızla bu işi yapıyoruz. Tabi iş çevreleri bize sponsor olursa bundan mutluluk duyarız. Emin olun bu çocuklara bu halka hizmet etmek kutsal bir vazifedir. Yoksul ve dar gelirli çocukların geleceğini kurtarmak kadar güzel bir şey olamaz” diye konuştu.
 
‘KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KORUMAK İSTİYORUZ’
 
Antrenör Emrah Yaylık ise çalışmalara 40’a yakın çocuğun katıldığını söyledi. İki temel hedefleri olduğunun altını çizen Yaylık, “Birincisi bu çocukları kötü alışkanlıklardan koruyarak spora kazandırmak. İkincisi ve en önemlisi okul okuyarak geleceklerini kurtarmalarını sağlamak. Çalışmaları yürüten antrenörlerimiz de aynı zamanda BESYO’da okuyan arkadaşlarımızdır. Bizlere bu imkanları tanıyan Yorsam’a ve Türkan hocaya teşekkür ediyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT