1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Madencilik sektöründe hayat sigortası uygulaması
Madencilik sektöründe hayat sigortası uygulaması

Madencilik sektöründe hayat sigortası uygulaması

Kuzey Sigorta Genel Müdürü Derya Gülgeç, madencilik sektöründe hayat sigortası uygulamasının zorunlu hale getirilmesi konusunu değerlendirdi.

A+A-
Türkiye'deki durumuna bakıldığında öncelikle Türkiye'de maden çalışanlarına hayat sigortası yapılmaması ile ilgili mevzuatta özel bir kısıtlamanın söz konusu olmadığının görüldüğünün altını çizen Kuzey Sigorta Genel Müdürü Derya Gülgeç; “Türkiye'de Taşkömürü Kurumu verilerine göre; kömür ve linyit çıkartılan 740 civarında işletmede 48 bin 700 işçi çalışıyor. Bu işçilerimizin hayat sigortalarının yapılması sektör adına çok önemli bir gelişme olacaktır. Başbakanımızın ve hükümetin bu adımı ülkemizde sigortacılığın bir ihtiyaç haline dönüştüğünün önemli bir göstergesi.
 
Hayat sigortasının yaygınlaşmasını sağlayacak ve büyümesine destek olacak bu uygulamayı olumlu bir gelişme olarak değerlendirmek gerekir. Hayat Sigortası priminin işverenin ödediği grup hayat sigortası poliçeleri olarak düşünmek daha doğru olacaktır. Riskleri ve fiyatlandırmayı grup sözleşmesi kapsamında değerlendirerek, yeterli reasürans teminatı da temin ederek bu alanda hizmet verilebileceğini düşünüyoruz” dedi.
 
Gülgeç, eğer ulusal veya uluslararası piyasalardan sağlanacak olan yeterli reasürans teminatı alınamayıp, risk devretme kabiliyeti düşük olursa veya yapılacak risk değerlendirmesinin sonunda fiyatların yüksek oluşması halinde, bu tür riskler için “havuz” ve “kamu desteği ” kurgusunun önerilebileceğini belirtti. 
 

HABERE YORUM KAT