1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. 'Madem bal gibi yersin kaşığını al Diyarbakır’a gel'
'Madem bal gibi yersin kaşığını al Diyarbakır’a gel'

'Madem bal gibi yersin kaşığını al Diyarbakır’a gel'

Darbesever olduğunu her fırsatta belirten, ateist olduğunu gizlemeyen, yaşından başından utanmadan ‘Porno film izlemeyi severim’ diyen ve cahillik sınırlarını alt üst eden ancak kendisine Profesör denen Celal Şengör bu kez saçmalık sınırlarını, “Kenan Evr

A+A-

Radikal’e konuşan sözde Profesör Celal Şengör, “Bu memlekette, Deniz Gezmiş gibi bir eşkıyaya kahraman denildiğini gördüm”, “Kenan Evren'in 12 Eylül'de yaptığı her şeyi onaylıyorum”, "Bu toplumu bir oligarşi yönetmeli” , “Eğitimsiz bir grup hiç oy kullanmayacak” gibi tepki çekecek ifadelerde bulundu.
 
Şengör'ün açıklamaları şöyle:
 
* Siz Kenan Evren'in cenazesine çelenk gönderdiğiniz için de…
 
Evet, bizzat gidemediğim için... Çünkü vefatını havada öğrendim. Strasbourg'a uçuyordum. Hostes geldi "Bir şey soracağım" dedim, "Kenan Paşa ağırlaşmış gece" dedim. "Haber var mı?" deyince kız böyle baktı, "Vefat etti efendim" dedi. "Yapma yahu" dedim. "Yani şunu havaalanında öğreneydim, gitmezdim toplantıya, Ankara'ya, cenazesine giderdim" dedim.
 
* O kadar…


A, tabii tabii… Komutanın cenazesine giderdim. Ve Strasbourg'a iner inmez eşimi aradım.
 
* Hocam bu şu anlama geliyor mu: Kenan Evren'in 12 Eylül döneminde yaptığı her şeyi onaylıyorum. Her şeyi tasvip ediyorum!
 
Evet, istisnasız.
 
* Şaka yapıyorsunuz.

Hayır, efendim.
 
* Evet ama…


Her yaptığını onaylıyorum kardeşim. Ben çünkü 12 Eylül sürecini yaşadım.
 
“Ben bu memlekette Deniz Gezmiş gibi bir eşkıyaya 'kahraman' denildiğini gördüm”
 
* Hocam Diyarbakır'da, Mamak'ta cezaevlerinde yapılan…
 
Her şeyi! Bak kardeşim! İhtilal ne demektir biliyor musun sen? Devrim ne demektir? Darbe?


Zorla bir işi yapmak demektir! Kusura bakmasın kimse. Eğer ondan önce günde 20 kişi öldürülüyorsa İstanbul'da, ülkenin başbakanıyla ana muhalefet başkanı bir cenazede bir araya gelip birbirleriyle konuşmamak için sırt sırta dönüyorlarsa, bunu gazeteciler tespit edip gazetelere yazıyor ve bu heriflerin de kılı kıpırdamıyorsa, okula giden çocuklar her okula gittiklerinde kapıda okullarını bekleyen Jandarma görüyorlarsa, aman bir şey olmasın diye... Okuldan çocukları gelen anneler, "Aman bugün de canlı geldi, çok şükür yarabbim" diyorlarsa, her yapılan haktır kardeşim. Hiç! Yani ben bu memlekette, Deniz Gezmiş gibi bir eşkıyaya kahraman denildiğini gördüm! Yuh be! Yani ama ben normal bir devlet ve toplum düzeninden bakıyorum. İnsanların adam gibi işlerine gittikleri, öldürülecek korkusuyla yaşamadıkları, düşündüklerini rahatça söyleyebildikleri.
 
* Evet ama bu gene de insanların, efendim tırnaklarını çekmek…


Yahu! Kardeşim…
 
* İnsanlara dışkısını yedirmek gibi..


Hayır, hayır bir dakika. Bir kere dışkısını yedirmek işkence değil.
 
* Nasıl değil?


Ben bal gibi yerim. Niye biliyor musun?
 
* Yapmayın hocam.
 
Ben bunların yendiğini gördüm. Bir gün San Diego Hayvanat Bahçesi'nde goriller birbirlerine dışkılarını ikram ediyorlardı. Onlar da bizim gibi primatlar. Gayet güzel, hiçbir şey de olmaz. Meselâ jeolojinin kurucularından olan William Buckland'ın hayvanlar âlemindeki her şeyi tatmak gibi bir merakı vardı: Dışkı ve sidikler dâhil. Bu bilgisi sayesinde Napoli'de San Gennaro'nun kanı zannedilerek kutsal bir mucizenin olduğu sanılan bir yerde akan şeyin kan değil, yarasa sidiği olduğunu teşhis ederek, kutsal mucizenin de palavra olduğunu ispat etmişti! Yani dışkı pis bir şey değil ki. Sen sidiğini içmez misin?
 
“Kenan Evren "Özal'a Oy Vermeyin" dedi, daha ne yapsın”
 
* Bugün, bu noktaya gelmemizde Evren'in bir dahli olduğunu düşünmüyor musunuz?
 
Hayır efendim, ben Süleyman Demirel ve Ecevit'in dahli olduğunu düşünüyorum. Özal'ın dahli olduğunu düşünüyorum. Kenan Evren televizyona çıktı. "Lütfen bu adama, Özal'a oy vermeyin" dedi.

 

"Bu adamı biz Ekonomist olarak kullandık, başarılı işler yaptı ama bu adama oy vermeyin" dedi. "Yobazdır bu herif" dedi. Milletçe koşa koşa gittik, Özal'a oy verdik. Paşa vermeyin dediği halde. E ben şimdi Paşayı nasıl sorumlu tutayım yahu? Adam açık açık söyledi, "Oy vermeyin bu adama" dedi. Ama demokrasi! Evren generalim ona da "Peki" dedi, oy verildikten sonra da. "Ya ben bu oyu tanımıyorum" demedi. Değil mi? Tayyip Bey gibi, "Benim istediğim olmadı, haydi bir seçim daha yapalım" demedi. "Hoş geldin" dedi, "Teşekkür ediyorum, seni başbakan yapıyorum halk bunu istedi" dedi. E ne yapsın bu adam?
 
“Bu toplumu oligarşi yönetmeli”
 
* Siz demokrasiye kökünden mi karşısınız?


Cahillerin demokrasisine, yani oklokrasiye karşıyım.
 
* Ne ile yönetilelim?


E vallahi bir oligarşi yönetmeli bu toplumu. Eğer toplum İsviçre değilse... İsviçre'de demokrasiye karşı değilim. Ama Türkiye gibi toplumlar oligarşi ile yönetilmeli.
 
* Oy vermeye gidiyor musunuz hocam?
 

Tabii.
 
* Siz de eğitimli insanların oyunun eğitimsiz insanlardan daha fazla sayılmasını mı istiyorsunuz?

İşte oligarşi, oligarşi… Yani eğitimsiz bir grup hiç oy kullanmayacak! Az sayılsın, çok sayılsın falan değil.
 
* Okuma yazma bilmiyorsanız oy yok?


Hayır, oy vermeyeceksiniz.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler