1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Madde In 'KAÇAK'
Madde In 'KAÇAK'

Madde In 'KAÇAK'

Diyarbakır-Elazığ yolu üzerinde bulunan Deve Geçidi ve Baraj gülü çevresinde yaşayan köylüler, hazine arazisinde kaçak elektrik ve kaçak sulama ile pirinç ekiyorlar.

A+A-

Diyarbakır-Elazığ yolu üzerindeki Organize Sanayi Bölgesi yakınlarında bulunan Deve Geçidi ve Baraj Gölü çevresindeki köylerde yaşayan köylülerin bir bölümü , hazineye ait arazilerde kaçak elektrik ve kaçak sulama ile pirinç ektikleri ortaya çıktı.

EKMEK ELDEN PİRİNÇ GÖLDEN

Sermayesi kaçak elektrik ve kaçak su olan ve hazine arazisinde ekilen pirinç ile yıllardır haksız kazanç elde eden köylüler, bu yolla hatırı sayılır servetler edindikleri belirlendi. Konuyla ilgili ismini vermek istemeyen çevre köylüleri, kendi köylerinde yaşayan ve nüfus olarak kalabalık olan ailelerin yıllardan beri hazine arazisi olarak bilinen araziye pirinç ektiklerini belirterek, “Bu kişiler güçlerini kullanarak devletin arazisini ekip biçiyorlar. Kaçak elektrik kullanıyorlar ve sonrasında o kullanılan kaçak elektriğin bedelini bizler ödüyoruz. Baraj suyunu da babalarının malı gibi kullanıyorlar. Artık birilerinin buna dur demesinin vakti geldi” şeklinde tepkilerini gösterdiler. 

Bu arada söz konusu hazine arazisi ile ilgili duyarlı vatandaşlarca yapılan ihbarların araştırmaya konu olduğu fakat herhangi bir netice vermediği öğrenildi.  Yakın zamanda yapılan toplulaştırma çalışmaları içinde de nasıl yer almadığı merak konusu oldu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT