1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Madde bağımlılığıyla mücadelede büyük adım
Madde bağımlılığıyla mücadelede büyük adım

Madde bağımlılığıyla mücadelede büyük adım

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 54 sivil toplum kuruluşu madde bağımlığıyla mücadele için kolları sıvadı.

A+A-

Madde bağımlılığıyla mücadele etmek ve bunu önlemek için Yeni Yaşam (Nû Jiyan) Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği'nin kuruluşu için ilk adım atıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in davetiyle Diyarbakır'da faaliyette bulunan 54 kurum ve kuruluşun temsilcileri Madde Bağımlılığı ile Mücadele Forumu'nda bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda yapılan ve Divan Başkanlığını Baydemir'in yaptığı toplantıda konuya ilişkin bir sinevizyon gösterisi yapıldı.

Açış konuşmasını yapan Baydemir, madde bağımlılığının insanlığın en büyük travmalarından biri olduğunu ve bununla mücadele etmenin sorumluluğunu taşıdıklarını söyledi. Sosyo ekonomik altyapının yetmeği ve büyümekte olan kentlerde sıkıntı alanlarının da büyüdüğünü söyleyen Baydemir, Diyarbakır açısından da uzun zamandır çeşitli platformlarda, aktivistlerin madde kullanımı konusuna  dikkat çektiklerini hatırlattı. Ancak tek başına bir duyarlılık ve aktivitenin çözemeyeceği bir problem alanıyla karşı karşıya olduklarını ifade eden Baydemir, madde bağımlılığının nedenlerinin tespiti, risk altındaki nüfusu koruyacak mekanizmaların oluşturulması, ailelerin bilinçlendirilmesi gibi tüm faaliyetlerin tek çatı altında yürütülmesinin aciliyetine dikkat çekti.

Bütün ağla mücadele etmeliyiz

Madde bağımlısı gençlerin ve çocukların bu bağımlılıktan arındırılması konusunda ciddi bir çabaya ihtiyaç olduğunu anımsatan Baydemir, tüm bu sürecin oldukça meşakkatli, maliyetli ve sıkıntılı olduğunu belirtti. “Açıkçası uyuşturucunun tarlada ekim aşamasından pazarlanması ve satış aşamasına kadar bütün ağla mücadele etme çabasında olmalıyız” diyen Baydemir, toplumun tüm dinamiklerini bilinçlendirme çalışmasının bir aktörü haline getirme çağrısında bulundu. “Bu buluşmayı kentin madde bağımlılığıyla mücadelenin yol haritasını belirlemek, ortak kulvarda mücadele etmenin ilk adımı olarak görüyorum” şeklinde konuşan Baydemir, şunları söyledi:

“Bu çağrı, yerel yönetimlerden vilayete, emniyete, sivil toplum örgütlerine, gençlik hareketlerine açıkçası fikri, zikri, siyasi düşüncesi ne olursa olsun insanlık ailesine karşı işlenen bu suçun ve çocuklarımızın karşılaştığı bu riskin ortadan kaldırılması konusunda birlikte hareket etme, birlikte bir reaksiyon ortaya koyma çağrısıdır.”

Bu duyarlılığı ortak akla ve sonuç alıcı bir duruma getirmek gerektiğini söyleyen Baydemir, birlikte hareket edildiğinde ve herkesin sürecin bir parçası olduğunda ciddi oranda bir mesafe kat edeceklerini sözlerine ekledi.

Daha sonra katılımcılar söz alarak dernek kurma konusundaki görüşlerini bildirdiler. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Türkiye genelinde tüm suçlarda artış olduğunu, Diyarbakır'da da uyuşturucu suçlarında bir artışın yaşandığına vurgu yaptı. Madde bağımlılığıyla mücadele ederken yasal hükümlerin etkili bir biçimde yerine getirilmesi gerektiğini ifade eden Elçi, “En ağır suçlarla nasıl mücadele ediliyorsa bununla da edilmeli. Yasal çerçevede boşluk bulunursa bunun da çalışması yapılmalı” dedi.

Özel bir politika yürütüldü

Mimarlar Odası Diyarbakır Şube Başkanı Necati Pirinççioğlu da madde kullanımının bölgede yaşanan çatışmalı sürecin bir yansıması olduğuna dikkat çekti. Diyarbakır'da özel bir politika yürütüldüğünü ve madde kullanımının yaygınlaştırıldığını anımsatan Pirinççioğlu, hayatın her alanına sirayet eden bu problem için toplumun bütün olarak refleks göstermesi gerektiğinin altını çizdi. Yapılacak çalışmayı Diyarbakır il sınırında bulunan ilçe ve köylerde de yürütülmesi gerektiğini anlatan Pirinççioğlu yerel yönetimler bünyesinde profesyonel bir sosyal merkez kurulmasını önerdi.

Görüş ve önerilerin ardından insanların sağlıklı düşünmesini sekteye uğratan, her türlü madde bağımlılığıyla mücadele etmek, bunu önlemek ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak amacıyla kurulacak Yeni Yaşam Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği'nin taslak metni okundu. Derneğin kurucu üyelerini belirlemek amacıyla bir komisyon oluşturuldu.

HABERE YORUM KAT