1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Madde bağımlılığına karşı duyarlılık çağrısı
Madde bağımlılığına karşı duyarlılık çağrısı

Madde bağımlılığına karşı duyarlılık çağrısı

Amed Madde Bağımlılığıyla Mücadele Platformu ile Yenişehir Belediyesi'nin madde bağımlılığına karşı farkındalık yaratmak amacıyla AZC Plaza önünde basın açıklaması düzenleyerek,stant açtı.

A+A-

Yenişehir Belediyesi ve Amed Madde Bağımlılığıyla Mücadele Platformu, 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü öncesi madde bağımlılığına karşı etkin mücadele yürütmek amacıyla ortak bir basın açıklaması düzenleyerek ,Ofis Ekinciler caddesinde stant açtı. 

AZC Plaza önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Ülkü Baytaş,Eş Başkan Yardımcısı Gülistan Nazlıer,Yenişehir Belediyesi Kadın Meclisi,Amed Madde Bağımlılığıyla Mücadele Platformu üyeleri,Hevra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hevra Destek Merkezi çalışanları ve belediye çalışanları katıldı. 
Yenişehir Belediyesi adına açıklamayı yapan Eş Başkan Yardımcısı Gülistan Nazlıer, Madde bağımlılığının yaygınlığı halk açısından bugün hiç olmadığı kadar  tehlike arz edecek bir noktaya ulaştığını belirterek, dünya da ve ülkemizde uyuşturucu maddenin yaygınlığı, özellikle gençleri hedef almaktadır.  Çocukları ve gençleri hedef alınan toplumların gelecekleri de çok büyük bir tehdit altındadır" dedi. 

Yaşamımızın bir parçası haline getirilmek istenen madde bağımlılığına karşı tüm kurumlar sorumluluk içerisinde olması gerektiğini belirten Nazlıer şöyle devam etti:" Çocuklarımızı ve gençlerimizi içine çeken bu tuzağa karşı, bizler çocuklarımıza ve gençlerimize karşı daha kucaklayıcı yaklaşımlarla, korucuyu ve önleyici tedbirleri hayata geçirmeliyiz.  

Gençler  ve çocuklar başta olmak üzere toplumu var eden tüm değerleri tehdit eden bu soruna karşı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Amed Madde Bağımlılığı ile Mücadele Platformu bir yılı aşkın süredir önemli çalışmaları hayata geçirdiğini söyleyen Nazlıer, madde bağımlılığının nedenleri çok boyutlu olduğu gibi bu sorunla mücadele etmek ve başa çıkmak için toplum ayağı çok güçlü olan bir koordinasyon gerekiyor. Kamu kurumları ve STK’lar tabi ki rolünü oynamalı ama en büyük görev başta ailelere düştüğü bilinmelidir.

Çünkü;  Çocuklarımız aile bireylerini ve yakın çevrelerini örnek alarak büyürler. Bundan dolayı aile ve çevrenin çocukların yetiştirilmesinde büyük sorumluluğu vardır. Aileler,  çocukları onlar için zararlı olabilecek etkenlere karşı korumakla yükümlüdür. Bu anlamda çocuk ve gençlerin madde bağımlılığı konusunda doğru bilgilenmeleri sağlanmalıdır. Zararlı alışkanlıklara neden olacak davranışlar karşısında ‘’hayır’’ deme öz-güvenini verilmelidir. Ebeveynler, çocuklarına madde bağımlılığıyla mücadelede sportif, kültürel, sanatsal ve sosyal aktivitelere katılmalarını sağlamaları çocukların bireysel ve toplumsal sağlıkları açısından önemli olacaktır" dedi.  

Basın açıklamasının ardından konuşan Eş Başkan Ülkü Baytaş'ta,madde bağımlılığının küresel  ve politik bir sorun olduğuna dikkat çekerek" Bütün toplumu zehirleyen ve geleceğini ilkokul çocuklar seviyesine kadar indiren bir sorunla karşı karşıyayız.Bizler  hem kadın hem de bu toplumsal platformun bir bileşeni olarak geleceğimizi asla sizin ellerinize teslim etmeyeceğiz.Geleceğimizi uyuşturarak  ve yok saymaya çalışanların karşısında bütün bu  madde bağımlılığına karşı farkındalık,koruyucu ve önleyici çalışmalarımızı sürdüreceğiz" şeklinde konuştu. 

Basın açıklamasının ardından Eş Başkan ve beraberindekiler Ofis Ekinciler Caddesi boyunca  Hevra Danışmanlık Merkezi tarafından hazırlanan madde bağımlılığına karşı bilgilendirici broşürler dağıttı. 
 
 

HABERE YORUM KAT