1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Madde bağımlılığına karşı ’Ayık Ol’ etkinlikleri sürüyor
Madde bağımlılığına karşı ’Ayık Ol’ etkinlikleri sürüyor

Madde bağımlılığına karşı ’Ayık Ol’ etkinlikleri sürüyor

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Hevra Danışmanlık ve Destek Merkezi’nin madde bağımlılığına karşı başlattığı “Ayık Ol” etkinlikleri devam ediyor.

A+A-

Etkinlikler kapsamında binlerce afiş ve broşür dağıtan, stantlar açarak yurttaşları bilgilendiren Belediye, madde bağımlılığı sorununu toplumda yaratılacak farkındalıkla çözmeyi hedefliyor.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Hevra Danışmanlık ve Destek Merkezi, 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü dolayısıyla farkındalık etkinliklerine devam ediyor.  Bu kapsamda 25 bin el broşürü, 2 bin adet afiş dağıtan, 81 billboard afişi ve raket astıran Hevra Danışmanlık ve Destek Merkezi, kent merkezinde ve kırsal ilçelerde stant açarak, bilgilendirici broşürleri dağıtmayı sürdürüyor.

Düzgün: Sorun toplumda yaratılacak farkındalıkla çözülebilir

Hevra Danışmanlık ve Destek Merkezi Koordinatörü Fırat Düzgün, 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü öncesinde Amed Madde Bağımlılığı Platformu’yla ortak etkinliklerinin devam ettiğini söyledi.

Düzgün, billboard, raket, afiş ve el broşürleri hazırlandığını, dört merkez ilçede vatandaşlar tarafından yoğun olarak kullanılan alışveriş merkezleri ve farklı noktalarda stantlar açıldığını, böylece halkta farkındalık yaratılmaya çalışıldığını dile getirdi. 13 ilçede de çalışmalara başlandığını anlatan Düzgün, madde bağımlılığı sorununun toplumla birlikte, toplumda yaratılacak farkındalıkla çözüleceğini söyledi.

‘Bir kereden bir şey olmaz’ yaklaşımı çok tehlikeli

Billboardlarda ve afişlerde kullanılan “Ayık Ol” ifadesinin Diyarbakır ve bölgeye özgü bir deyiş olduğunu vurgulayan Düzgün, hazırladıkları görsel materyallerde aslında vermek istedikleri mesajın da “Ayık ol, uyanık ol, sürekli uyanık ol” anlamında bir mesaj olduğunu kaydetti. Bağımlılıkta bulunan “bir kereden bir şey olmaz” yaklaşımının çok tehlikeli olduğunu dile getiren Düzgün, “Madde almayan, kullanmayan ve madde almaması gerektiğini düşündüğümüz büyük bir kesime de aslında vermek istediğimiz mesaj da budur. Bir kereden bir şey olmaz diyerek başlayan her bir yaklaşım, her bir alışkanlığın sonucu hüsranla bitebiliyor, büyük bir tuzak olarak görüyoruz. Bir kereden bir şey olmaz diye başlayan bütün bağımlılıklara dur demeliyiz.” dedi. 

HABERE YORUM KAT