1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Maaştan keyfi kesinti yasak
Maaştan keyfi kesinti yasak

Maaştan keyfi kesinti yasak

İşverenler ücret kesme cezasını keyfine göre uygulayamaz. Ancak sözleşmede belirtilen sebepler gerçekleşirse, işçiye ceza verilebilir. Kesinti, 1 ayda 2 gündelikten fazla olamaz.

A+A-
Bazı çalışanlardan "Patron çeşitli bahanelerle maaşımdan kesinti yapıyor" şikayetleri geliyor. TAKVİM, bu konuya da açıklık getiriyor.
 
İşveren, işçinin ücretinden keyfine göre kesinti yapamaz. Kesintinin şartları ve sınırı var. Ayrıca işçinin ücretinden kesilen tutarı işveren kasasına aktaramaz, Çalışma Bakanlığı'na bu parayı vermek zorunda. İşte İş Kanunu'na göre ücret kesintisi; 
 
Ücret kesme cezası hangi hallerde verilir?
 
İşveren, toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmesinde gösterilmiş olan sebeplerin gerçekleşmesi durumunda işçiye ücret kesme cezası verebilir. 
 
CEBİNE ATAMAZ 
 
Ücret kesme cezası ile işçinin en fazla kaç günlük ücreti kesilebilir?
 
İşçi ücretlerinden bu yönde yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz. 
 
Ücret kesme cezasının işçinin bilgilendirilmesi gerekir mi? 
 
İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle birlikte bildirilmesi gerekir. 
 
Ücret kesme cezası ile oluşan paralar bankalara yatırılmak zorunda mıdır? 
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın banka hesabına kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını da tutmak zorundadır. 
 
EĞİTİME HARCANIYOR 
 
Ücret kesme cezası ile oluşan paralar nerelerde kullanılır?
 
Ücret kesme cezası ile oluşan paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere, paraların nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. 
 
İş Kanunu'ndaki yarım ücret uygulaması hangi hallerde uygulanır?
 
4857 sayılı İş Kanunu'nun 24 ve 25'inci maddelerinin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir. Örnek: İşyerini sel basması nedeniyle faaliyetin belirli bir süre durdurulması.
 
BORDRO VERMEK ZORUNLU
 
Ücret hesap pusulası nedir?
 
İşveren işyerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır. 
 
Ücret pusulasında neler yer alır? 
 
Ücret hesap pusulasında; ödemenin günü ve ilişkin olduğu dönem ile fazla çalışma, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemeler tutarı ile vergi, sigorta primi, avans mahsubu, nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerin ayrı ayrı gösterilmesi gerekir.

HABERE YORUM KAT