1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. LYS sonuçları yarın açıklanacak mı?
LYS sonuçları yarın açıklanacak mı?

LYS sonuçları yarın açıklanacak mı?

LYS sonuçları için ÖSYM'den açıklama yapıldı. ÖSYM resmi sitesinden yaptığı açıklamada yarın 2016 LYS sonuçlarının açıklanacağını bildirdi.

A+A-

LYS 2016 sonuçları açıklanmasına az bir zaman kaldı. Milyonlarca adayın büyük emek vererek hazırlandığı LYS 2016 sonuçlarının açıklanmasına ilişkin ÖSYM'nin resmi sitesinden açıklama geldi. ÖSYM'den alınan bilgiye göre LYS 2016 yarın açıklanacak. İşte tüm detaylar...

ÖSYM Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği yetkilileri, 2016-LYS sonuç  açıklama takviminde herhangi bir değişikliğin olmadığını, sınav sonuçlarının  yarın açıklanacağını belirtti. Sonuçların, yarın öğleden sonra açıklanmasının planlandığı kaydedildi.

LYS SONUÇLARI YARIN AÇIKLANACAK!

ÖSYM'den yapılan açıklamada LYS sonuçlarının açıklanmasında herhangi bir değişiklik olmadığı, belirtildiği gibi yarın açıklanacağı duyuruldu.

Üniversiteye giriş sınavının ikinci basamağı olan LYS sonuçları adaylar tarafından merakla bekleniyor. 
YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı)'na giren adaylar LYS için de zorlu bir maratona girmişlerdi. 2016 ÖSYS Yüksek öğretim programları ve kontenjanları kılavuzunun da yayınlanmasının ardından şimdi tüm gözler LYS sonuçlarının açıklanmasında.

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar LYS sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internet adresinden, sms ve mobil uygulamalarından öğrenebilecekler. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmünde olup YGS sonuçları da LYS sonrasında internetten duyurulacak olan sınav sonuç bilgilerinde de yer alacaktır.

Milyonlarca öğrencinin ter döktüğü Lisans Yerleştirme Sınavı 5 oturumla tamamlandı. Öğrencilerin aldıkları ortaöğretim eğitiminin dışında üniversite eğitimlerini nasıl bir grafik çizgisinde tamamlayacaklarına göre LYS oturum seçimi yapabildiği bu Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 ve LYS-5) şeklimde 5 oturum bulunuyor. Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilen YGS’ye katılarak 180 barajını geçebilen milyonlarca öğrenci haziran ayı sonunda 5 oturum şeklinde gerçekleştirilen Lisans Yerleştirme Sınavlarına katıldı.

Milyonlarca öğrencinin en kısa süre içerisinde açıklanacağını düşünmesinden dolayı internette ve belli başlı sosyal ağlar üzerinde 2016 LYS sonuçları açıklandı mı sorusunu sıklıkla görmek mümkün. Öğrencilerin seçim yaparak bir veya birden fazla girdiği LYS oturumlarının ardından LYS puanlarının ne zaman açıklanacağı da merak konusu. Özellikle de milyonlarca öğrenci tarafından temmuz ayının başından bu yana internet ortamındaki çeşitli platformlar üzerinde 2016 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtını arıyor. Aslında son yıllarda hızla gelişen teknolojileri en etkin şekilde kullanarak sınav sonucu açıklamalarında zamansal açıdan rekor kırmaya başlayan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2016 LYS sonuçları açıklamasının da şimdiye kadar yapılması bekleniyordu. Ancak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin şu dönemde KPSS Tercih, YDS başvuru, 2016 Lisans KPSS sonuçları gibi diğer sınav ve tercih uygulamaları dolayısı ile fazlasıyla yoğun olması 2016 LYS sonuçları açıklamasını da bir süre geciktiriyor.

ÖSYS KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ
 
Ayrıca Ramazan Bayramı ile birlikte gelen 9 günlük resmi tatil de 2016 LYS sonuçları açıklamasının gecikmesinde önemli bir etkide bulundu. ÖSYM’nin akademik takvimine göre milyonlarca öğrencinin merakla beklediği 2016 LYS sonuçları açıklaması da 18 temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilecek. ÖSYM tarafından LYS sonuçları açıklaması yapılır, yapılmaz milyonlarca öğrenci elektronik ortam üzerinde ‘ÖSYM Sınav Sonuçları Açıklama Sistemi’ üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde LYS oturumlarına göre ve YGS puanları ile birleştiğinde ortaya çıkan en son ve uygulanacak LYS puanlarını ayrıntılı bir şekilde öğrenebilme şansına sahip olabilecek.
 
Öğrenciler, ‘ÖSYM Sınav Sonuçları Açıklama Sistemi’ ekranı üzerinde LYS sonuçları açıklamasını ‘ T.C. kimlik numarası’ ve ‘ÖSYM aday şifresi’ ile öğrenebilecek. Bu sonuç açıklamasının ardından milyonlarca öğrenci için üniversite tercih kılavuzları üzerinden tercih listesi oluşturulması ve ardından da ÖSYM tarafından tercih sonuçlarının açıklanmasının bekleyişi başlayacak. Milyonlara üniversite adayı öğrencinin girdikleri Lisans Yerleştirme Sınavı oturumu/oturumlarından kaç puan aldıklarını öğrenebilmelerini sağlayacak 2016 Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçları açıklaması ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek.

KİMLER TERCİH YAPABİLİR?

2016-ÖSYS merkezî yerleştirmede yükseköğretim programları arasından tercih yapma hakkı olan adaylar üç gruba ayrılabilir:

a) 2016-YGS'ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar,

b) 2016-YGS'ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar,

c) Sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar.

HABERE YORUM KAT