1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. LYS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
LYS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

LYS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

LYS-4 ve LYS sınavlarının 18-19 haziran tarihlerinde gerçekleştirilmesinin ardından gözler LYS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağına çevrildi. Hafta sonu gerçekleştirilen iki oturum sonunda LYS soru ve cevapları açıklandı? Peki LYS sınav sonuçları ne

A+A-

Bu hafta sonu gerçekleştirilen LYS-1 ve LYS-4 sınavının ardından LYS sınav soru ve cevapları ÖSYM tarafından açıklandı. Sınav soru ve cevaplarının açıklanmasının ardından LYS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. 
 
LYS sınav sonuçlarının ÖSYM'nin takvimine göre 18.07.2016 tarihinde açıklanması bekleniyor.
 
Lise hayatında öğrenciler için büyük bir önemi olan üniversite sınavlarına her yıl milyonlarca kişi başvurmaktadır. Bu üniversite eğitimini almak gerçek anlamda bir birey için oldukça önemlidir. Çünkü üniversite ortamı bireyin kendi ayakları üzerinde yaşamayı öğrenmesi ve de akıp giden bu zamanda yapabilmesi gereken işlemlerin daha geniş olanaklardan yapılmasını sağlar.

Aynı zamanda üniversite insanın mesleki açıdan kendini geliştirebilecek olduğu tek ve de en güzel yerdir. Bu nedenle üniversite eğitimi için öğrencilerin başvuracak olduğu bu sınavlar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından titizlikle hazırlanır. Böylece oluşabilecek olan herhangi bir yetersizliğin (hangi konuda olduğu mühim değil) daha geniş imkânlarla araştırılmasını sunan bu ortam üniversitelerde mevcuttur. Böylece öğrenciler için lisans eğitimini almak oldukça önemlidir.
 
LYS-4 VE LYS-1 SINAV SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ
 
İleriki yaşamından itibaren ne zaman nerede çalışabileceklerini de sağladığı için bu noktada vatandaşların yapması gereken tek şey iyi bir bölüme ve de gelecek vadeden bir mesleği tercih etmeleri gerekir. Bu noktada öğrencilerin düzenli olarak yapılan üniversite sınavlarına çok iyi hazırlanmaları gerekir. Bunun için de öğrenciler gerekli olan bu sınavlara girmeleri gerekir. Artık bu üniversite sınavları sizlerin de bildiği gibi iki aşamalı olarak yapılmaktadır.

Bu şekilde iki oturum şeklinde düzenlenen bu sınavlardan sizler öncelikle mart ayında yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına girdiniz. Ardından da haziran ayında yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavları için başvurularınızı yaptınız. Yapılan bu başvurular sonucunda öğrenciler de LYS başvurularını gerekli zaman diliminde internet üzerinden gerçekleştirmişlerdir. Öğrenciler toplamda LYS 1, LYS 2, LYS 3, LYS 4 ve de LYS 5 olarak beş tane girilecek LYS sınavı vardır. Öğrenciler kendi alanlarına göre bu sınav başvuruları yaparlar. Ve de haziran ayında gerçekleşecek olan bu sınavlara böylece katılım sağlarlar.
 

 --2233883.jpeg
 
Yapılacak olan bu LYS sınavları ise küçük ilçelerde yapılmaz. Bu nedenle LYS sınavlarının tümü ilçelerin bağlı olduğu il merkezlerinde düzenlenir. Öğrenciler de LYS başvurularında nereden sınava gireceklerini bazı seçeneklerden elemişlerdir. Örneğin Avrupa ve Anadolu yakası olarak İstanbul ili dağılır. Bu büyük merkezlerde yapılan tercihlere göre sınavlar düzenlenir. Bunun yanında bir de üniversite öğrencilerinin düzenli olarak katılım sağladığı bu sınava nerede girecekleri de geçtiğimiz hafta içerisinde açıklanmıştır. LYS giriş yerlerinin de açıklanması ile beraber adayların merakları az da olsa dinmiştir. Çünkü sınava girilecek olan LYS giriş yerlerini öğrencilerin sınav gününden bir gün önce gidip görmelerinde büyük fayda vardır.

Bu nedenle LYS giriş yerlerini öğrencilerin önceden öğrenmesi onlar için daha iyidir. Böylece LYS giriş yerlerini önceden bilerek daha bilinçli bir şekilde sınava girerler. İnternet üzerinden de LYS giriş yerlerini kolayca öğrenebilirler. LYS giriş yerleri de açıkladığına göre bu demen oluyor ki sınava çok az bir zaman kalmıştır. Çünkü genel olarak LYS giriş yerleri sınavdan önceki yakın haftalarda açıklanır. Öğrencilerin sınav yerlerini gidip görmeleri için onlara böyle bir avantaj sunulmuştur.

HABERE YORUM KAT