1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. LYS 2. ek tercihleri ne zaman yapılacak?
LYS 2. ek tercihleri ne zaman yapılacak?

LYS 2. ek tercihleri ne zaman yapılacak?

LYS tercih sonuçları için büyük heyecan geçtiğimiz günlerde sona erdi. Binlerce aday LYS tercih sonuçlarının açıklanması sonucunda üniversiteye yerleşti. Peki üniversiteye yerleşemeyen adaylar 2. ek yerleştirmeyi nasıl yapacak?

A+A-

LYS tercih sonuçları açıklandı. Milyonlarca öğrenci LYS tercih sonuçları ile hangi üniversiteyi kazandıklarını öğrendi. LYS tercih sonuçları ile yerleşmeyi başaramayan öğrenciler de ek yerleştirme işlemlerini beklemeye başladılar.

Her yıl ülke genelinde gerçekleştirilen pek çok sınav olduğu gibi artık adayların her biri üniversite sınavlarına girerek gerekli başarıyı elde etmeye çalışırlar. Üniversite eğitimi sonucunda verilen bu mesleki eğitim ile beraber artık vatandaşların her biri bu noktada gerekli olan çalışmalara katılırlar. Üniversite yaşamlarını en iyi şekilde alabilmek için küçük yaşlardan beri kurdukları hayallere ulaşabilmek için de bizlerin gerekli olan tüm bu hizmetler ile beraber bu sınavlara giriş yaparlar.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirmek Merkezleri tarafından verilen bu hizmetler doğrultusunda bizler de bu çalışmalara dilediğimiz zaman katılabiliriz. Gerekli olan tüm bu ihtiyaçlarımızı bu sınavlara girerek bizler de bu noktada lisans sınavlarına gireriz. Lisans ve de ön lisans eğitimleri için gerekli olan bu sınavlara katılarak meslek sahibi olabilmek için en büyük adımı atabiliriz.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan bu sınavlara her yıl milyonlarca kişi katılırız. Bu sınava lise mezunu herkes katılım sağlayabiliriz. Gerekli olan bu üniversite sınavlarında bulunan sonuçlar ile beraber bizler de gerekli olan aldığımız tercihler sonucunda bizler de üniversiteye yerleşmeleri için gerekli olan bu sınavlara katılımları sağlanır. Çok sayıda adayın katılmasından sonra artık bu sistem üzerinden LYS tercih sonuçlarının açıklanması bekleniyordu. Tercih sonuçlarının büyük meraklar sonucunda açıklanmasının ardından beklenen gün gelip çattı ve o stresli günler artık sona erdi.

10 Ağustos Çarşamba günü öğle saatlerinden sonra LYS tercih sonuçları internet üzerinden bu sonuçlar açıklanmıştır. LYS tercih sonuçları ile belirlenen bu sistemden sonra adayların nereye yerleştikleri hakkında bilgi vermeye başlamıştır. LYS tercih sonuçları ÖSYM’nin resmi internet sayfası üzerinden açıklanmıştır. İnternet sistemine kısa bir sürede geçiş yapan adayların bu LYS tercih sonuçlarını artık ÖSYM resmi sayfası üzerinden öğrenebilirler. Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği bu LYS tercih sonuçları da açıklanarak artık en azından adaylar rahat bir uyku uyuyacaktır.

Çünkü gerçekleşen bu LYS tercih sonuçları dışında bizlerin her biri birinci etapta bu çalışmalara katılırız. LYS tercih sonucunda artık vatandaşların yapacak olduğu tek şey üniversite kayıtlarıdır. Geçen yıllarda uygulanan ve de gerekli olan bu çalışmalar için artık üniversiteye kayıtların daha kolay yapılabildiği düzenlenmiştir. E-kayıt yönetimi ile gerçekleşen internet üzerinden üniversite kayıt dönemi artık başlamıştır. Aynı şekilde bu yıl da bu üniversite kayıtları e-kayıt sistemi üzerinden yapılacaktır.

E-kayıt üniversitelere yerleşen adayların internet üzerinden bölümlerine kayıt ettirmesidir. Bu sayede artık üniversitelere kayıt yaptırmak bir hayli zordur. LYS tercih sonuçlarına göre açıklanan fakültelere kayıtlarını bu şekilde artık kısa bir sürede kayıtları yaptırılabilir. İnternet üzerinde ki resmi sayfalardan kolayca bizler de üniversite kayıtlarından yararlanabiliriz. Üniversite sınavları sonucunda LYS tercih sonuçlarının açıklanması sonucunda bizler de gerekli olan resmi sayfalar üzerinden adaylar bu şekilde yapabilirler.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT