1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lojistik sektörünün kalbi Diyarbakır'da attı
Lojistik sektörünün kalbi Diyarbakır'da attı

Lojistik sektörünün kalbi Diyarbakır'da attı

Taşımacılıktan lojistiğe geçişte ilk 15 ülke arasına girmeyi amaçlıyoruz.

A+A-

MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Emin Taha sektör zirvesinde yaptığı konuşmasında, gelişmekte olan ülkeler arasında en canlı ekonomilerden biri olan Türkiye'nin, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayarak doğu ve batı arasında doğal bir köprü işlevi gördüğünü söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Lojistik Sektör Kurulu, Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır Yatırım Destek Ofisi ve MÜSİAD Diyarbakır Şubesi ev sahipliğinde ”Yeni Türkiye, Güçlü Lojistik” ana temalı Lojistik Sektör Zirvesi Diyarbakır gerçekleştirildi.

Bölgesinin önemli ulaşım ağlarının merkezinde yer alan Diyarbakır, Türkiye Lojistik sektörünün buluşma noktası oldu. Zirveye, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, MÜSİAD Diyarbakır Şubesi Başkanı İsmail Özşanlı, MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Emin Taha, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 8. Bölge Müdürü Mehmet Yılkıran, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürü Harun Uslu, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, UND Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkan Yardımcısı Murat Baykara, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ile Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun katıldı.

MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Emin Taha sektör zirvesinde yaptığı konuşmasında, gelişmekte olan ülkeler arasında en canlı ekonomilerden biri olan Türkiye'nin, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayarak doğu ve batı arasında doğal bir köprü işlevi gördüğünü söyledi. Emin Taha zirvedeki konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Son on yılda, yıllık ortalama yüzde 5'lik büyüme oranı yakalayan Türkiye ekonomisi, lojistik sektörü için çok sayıda fırsat sunmaktadır. Türkiye, güçlü ekonomik büyümenin yanı sıra % 65'ten fazlasını 24-54 yaş arasındakilerin oluşturduğu nüfusu ile de Avrupa'nın en büyük ve en genç iş gücü havuzlarından birine sahiptir. Türkiye'deki güçlü iş gücü, lojistik endüstrisine de yansımaktadır. Yatırımcılar, sektörün farklı taleplerini karşılamak için nitelikli iş gücünü rekabetçi bir maliyetle kolaylıkla istihdam edebilmektedir.”

'Taşımacılıktan Lojistiğe Geçişte İlk 15 Ülke Arasına Girmeyi Amaçlıyoruz'

“Taşımacılıktan lojistiğe dönüşüm programı eylem planı ile Türkiye'nin ihracat, büyüme ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasında, son yıllarda hızlı bir gelişme gösteren lojistiğin, büyüme potansiyeline katkısının artırılması ve lojistik performans endeksinde ilk 15 ülke arasına girilmesi amaçlanıyor. Program, lojistik alanında etkin ve verimli planlama yapabilmek amacıyla mevzuat, şehirleşme, gümrük, altyapı, yurtiçi ve yurtdışı lojistik merkezler ve firmaların rekabet gücünün artırılması konuları üzerine yoğunlaşıyor. İhracatta hedef ve öncelikli ülkelerde lojistik merkezler kurulmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Yeni ihracat güzergâhları oluşturulacak.

Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Ahmet Sayar, ”Diyarbakır Ortadoğu'daki Erbil, Tahran, Şam, Bağdat gibi ticaret merkezlerine ve limanlarına çok uzak olmayan konumu ile logistik üs olmaya aday bir kent olduğunu ifade etti.

Sayar, “Diyarbakır, teşvik siteminin en avantajlı bölgesine yer alması ve 21 yaş ortalaması ile sahip olduğu genç ve dinamik nüfusu, GAP kapsamında planlanan sulama projelerinin tamamlanması ile tarım ve tarıma dayalı sektörlerde oluşacak potansiyel ile ekonomik olarak sıçrama yaratacak bölge illerinin başında gelmektedir” dedi.

'Diyarbakır Lojistik Merkezlerinin Kavşağında Yer Alıyor'

Toplantıda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, “Diyarbakır ilk tarımın yapıldığı, insanoğlunun ilk yerleşik hayata geçtiği bölgede yer almaktadır. Diyarbakır, tarihten günümüze sahip olduğu konumu nedeniyle lojistik merkezlerinin kavşağında yer alıyor. Bu açıdan bakıldığında zirvenin bölgede yapılmasını anlamlı buluyorum. Bölgenin lojistik faaliyetleri açısından kalkınmasına ve bir farkındalık oluşturacağına yürekten inanıyorum ” dedi.

HABERE YORUM KAT