1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Lojistik Köyü Projesi biran önce hayata geçirilmeli'
'Lojistik Köyü Projesi biran önce hayata geçirilmeli'

'Lojistik Köyü Projesi biran önce hayata geçirilmeli'

Diyarbakır'da gerçekleştirilecek MÜSİAD Lojistik Sektör Zirvesi için kente gelen MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Emin Taha ve kurul üyeleri Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyarette bulundular.

A+A-
MÜSİAD olarak barış sürecine destek vermek adına yapılacak olan zirveyi Diyarbakır'da geçekleştirme kararı aldıklarını belirten Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Emin Taha, sermayedarın huzurun olmadığı yerde yatırım yapmayı tercih etmediğini söyleyerek, sürecin olumlu sonuçlanması halinde kısa sürede bölgenin ciddi anlamda kalkınacağını belirtti.
 
DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar ise MÜSİAD tarafından gerçekleştirilen ziyaretin ve yapılacak olan Lojistik zirvesinin kent adına çok önemli olduğuna değinerek, gelen heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. 
 
Sayar; “Küresel pazardaki rekabette, 'Lojistik ' önemli rol oynamaktadır 
Yapılacak olan zirvenin zamanlama açısından çok önemli olduğunu belirten Sayar, küreselleşen dünyada sanayinin ve ekonominin temel ayaklarından birinin de lojistik olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü;
 
“Günümüz küresel pazarlarında firmaların rekabet güçleri maliyet üstünlüklerinden ziyade mal hareketi, malın pazara en kısa sürede kazandırılması ve müşteri memnuniyeti gibi faaliyetlerindeki başarılarından kaynaklanmaktadır. Bu durum firmalar için lojistiğin önemini her geçen gün arttırmaktadır.” 
 
Sayar; ”Lojistik Köyü Kente ekonomik anlamda katkı sağlayacaktır”
 
Yakın zamanda İspanya'nın Zaragoza şehrindeki Lojistik merkezini inceleme şansında bulunduğunu söyleyen Sayar,  interland olarak iki şehrin limanlara yakın olmamalarına rağmen, konum itibariyle birbirlerine çok benzer olduklarını ve Diyarbakır'da kurulacak olan Lojistik köyünün kente ekonomik anlamda çok ciddi katkıları olacağını belirtti. Sayar bu doğrultuda Diyarbakır'da da Lojistik Köyü kurulması adına ciddi anlamda çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi.
 
Barış Sürecine vurgu
 
Türkiye'nin toplam ihracatında ikinci sırayı Ortadoğu ülkelerinin aldığının ve Diyarbakır'ın da konum itibariyle Ortadoğu pazarına yakınlığının altını çizen Sayar, yatırımların altyapısının oluşturulmasında lojistiğin önem taşıdığını belirtti. Sayar; “Barış sürecinin olumlu sonuçlanması ile birlikte üretim, altyapı ve lojistik imkanlarının gelişmesi, Diyarbakır'ı ekonomik ve sosyal anlamda hak ettiği konuma ulaştıracaktır” dedi. 
 

HABERE YORUM KAT