1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lise öğrencilerine uyuşturucu semineri
Lise öğrencilerine uyuşturucu semineri

Lise öğrencilerine uyuşturucu semineri

DİYARBAKIR- Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Türkiye Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'ne (TUBİM) bağlı Narkotik Suçlar Şube Müdürlüğü'nde görevli uzman polisler tarafından Hani ilçesinde lise öğrencilerine yönelik 'Uyuşturucu ve Bağımlılık Yapan Madde

A+A-

Hani Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi'nde Hani Çok Programlı Lise (ÇPL) öğrencilerinin katıldığı seminerde Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü TÜBİM'e bağlı Narkotik Suçlar Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memurları Bahadır Kaya ve Hasan Bozkurt tarafından uyuşturucu maddenin zararları anlatıldı.

Lise öğrencilerine yönelik verilen seminerde, madde bağımlılığının zararları, bağımlılık yapan maddeler, uyuşturucu madde kullanımının insanları nasıl etkilediği, uyuşturucu madde kullanan kişilerdeki davranış değişiklikleri, uyuşturucu madde kullanımından korunma yolları ve bağımlılıktan kurtulmak için nelerin yapılabileceği konularında bilgi aktarıldı. TUBİM'e bağlı Narkotik Suçlar Büro ekipleri öğrencilerden dışarıda gördükleri olumsuz durumları 155 Polis İmdat hattını arayarak bildirmelerini istedi. Seminerde yapılan açıklamada, "Ergenlik döneminde gençler üzerinde, ailesi değil, arkadaşları daha etkili olmaktadır. Gençler bu dönemde aileden uzaklaşabilmekte ve arkadaşlarıyla daha da yakınlaşabilmektedir. Okulda ve okul sonrasında zamanlarının büyük kısmını arkadaşlarıyla geçirmektedirler.

Oluşan arkadaş grupları gençlerin davranışlarını şekillendirmede ve sosyal kuralları benimsemede bireyler üzerinde çok etkili olduğu, yanlış arkadaşlıkların gençleri suça sürüklediği ve istenmeyen mağduriyetlerin yaşanmasına sebebiyet verdiği göz önünde bulundurularak, geleceğimiz olan çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, fizik ve ruh üstünlüğüne sahip topluma faydalı bireyler olarak yetişmelerini, suça sürüklenmelerini önlemek, yaşam sevinci kazanmalarını ve öğrenci polis kaynaşmasını sağlamak amaçlanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Düzenlenen seminere Hani İlçe Milli Eğitim Müdürü Tezer Güber, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mahsum Burucu, Hani ÇPL 9 ve 10. ve 11. sınıflarda okuyan çok sayıda kız ve erkek öğrenciler katıldı.

(İÜ-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT