1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lise öğrencilerine insan hakları dersi
Lise öğrencilerine insan hakları dersi

Lise öğrencilerine insan hakları dersi

İHD Diyarbakır Şubesi, İnsan Hakları Haftası kapsamında lise öğrencilerine insan haklarına ilişkin mini konferans verdi.

A+A-

DİYARBAKIR- İHD Diyarbakır Şubesi, İnsan Hakları Haftası kapsamında Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi'nde insan haklarına ilişkin öğrencilere mini konferans verdi. Okulun Konferans Salonu'nda verilen mini konferansta konuşan İHD Diyarbakır Çocuk Komisyonu Üyesi Mehmet Güzel, insan hakkını terimsel olarak tanımlayarak, İnsan Hakları Beyannamesi'ne ilişkin bilgiler verdi.

Güzel, Çin'in dünyada en çok hak ihlalinin yaşandığı ülke  olduğunu belirterek,ardından ise hemen Türkiye'nin geldiğine vurgu yaptı.  Güzel daha sonra, "Sizler yarın devletin kurumlarına geleceksiniz. Hak ihlallerinin yaşanmasına müsaade etmemelisiniz" dedi. Öğrencilerin toplumsal gösterilerde yaşanan durumlara ilişkin soruları yanıtlayan Güzel, "Kişi kendi toplantı ve gösteri hakkınıkullanarak bir eylemde bulunuyor. Eğer kişi sana zarar verirse suçtur. Ama kendi gösteri hakkını kullanmış olması sana karşı hak ihlali değildir" diye belirtti.

Güzel'in ardından konuşan İHD Diyarbakır Yöneticisi Av. Muhterem Süren ise, hukuki boyutta yaşanan hak ihlallerini sıraladı. Süren, yaşanan hak ihlallerini günlük yaşamdan örneklendirerek anlattı. Süren, gözaltı, yakalama ve tutuklamalarla ilgili hukuki bilgiler vererek, konuşmasını bitirdi.

 

 

(Osman İçli-İLKHA)