27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul12 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,869
  %1.08
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61

Lisanslı depoculuk masaya yatırıldı

Lisanslı depoculuk masaya yatırıldı

01 Temmuz 2014 Salı 12:35

Diyarbakır Ticaret Borsası tarafından Karacadağ Kalkınma Ajansının destekleriyle Diyarbakır'da kurulması planlanan 100 bin ton kapasiteli Lisanslı Depoculuk için çalışmalar son sürat devam ediyor.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal fizibilite çalışması tamamlanan lisanslı depoculuğun bölgenin en önemli ihtiyaçlarından olduğunu söyledi.
 
Lisanslı Depoculuk Çalışma Grubu tarafından tamamlanan fizibilite çalışmaları Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Remzi Ekinci tarafından ,Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Ebubekir Bal,Karacadağ Kalkınma Ajansı Genelsekreteri İlhan Karakoyun, DTB Başkan vekili Şehmus Ayhan,DTB Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Boylu,Karacadağ Kalkınma Ajansı uzmanlarından Dr. Hasan Maral tarafından masaya yatırıldı.
Karacadağ Kalkınma Ajansı toplantı salonunda Diyarbakır'da yapılması planlanan 100 bin tonluk Lisanlı Depoculuk için yeni yol haritaları belirlenmesi için çalışmalara başlandı.
 
Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Remzi Ekinci çalışmalar kapsamında, Lisanslı Depoculuğun dünü ve bugünü itibari ile Dünyada ve Türkiye'deki durumu ve gelişimi, Diyarbakır ilinin üretim ve depolama kapasiteleri, ihtiyaç analizleri, Diyarbakır ilinde bu kapsamda yapılacak dev tesisin hedefleri, kapasitesi, hedef grupları, maliyet unsurları, Teknik analizleri, mali analizleri, ileri 10 yıllık projeksiyonu ve iş kümesi analizleri hakkında elde edilen bulguları çalışma grubuna  sundu. 
 
-BAKANLIKLAR VE AB FONLARI İLE DESTEKLENMELİ-
 
Ekinci, Diyarbakır ilinde en büyük üretimin, Merkez ilçeler, Bismil, Çınar, Silvan ve Ergani ilçelerinde gerçekleştiği, depolama ihtiyacının 685.000 tonun üzerinde olduğu; 157.300 ton depolama kapasitenin mevcut olduğu; oluşan açığın kapatılmasına yönelik olarak 100.000 ton kapasiteli modern lisanslı deponun büyük önem taşıyor.Bu nedenle özellikle Tarımsal üretim ve Tarıma dayalı sanayinin gelişimi için ihtiyaç duyulan bu tesisin hayata geçirilmesi için birçok bakanlık ve AB fonlarının seferber edilmesi gerektiği söyledi. 
 
-BÖLGENİN ROL'Ü ÇOK ÖNEMLİ-
 
Diyarbakır ilinin mevcut tarımsal üretim potansiyeli ve ileride GAP'ın aşamalar halinde tamamlanması  ile daha da artacak  potansiyel ışığında Lisanslı Depoculuğun çok büyük önem taşıdığı belirten Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal, bu konuda yapılması gereken çalışmaların bir an evvel tamamlanması gerektiğini belirterek''Tesisin gerek Diyarbakır ili tarımsal üretim ve gerekse tarıma dayalı sanayinin gelişimi ile bölgesel rekabet edilebilirliliğin artması, elde edilen ürünlerin daha sağlıklı depolama imkanı sağlanması, alıcı ve satıcı arasında güvenin sağlanması ile Diyarbakır ilinin iç ihracat kapasitesi ve Orta doğu coğrafyasındaki tarım ürünleri tedarik ve ticaretinde de önemli rol üstlenmesi ve pay sahibi olunması yönünde çok önemli bir adım olacağı belirtti. 
 
Okunma Sayısı : 3293
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com