1. HABERLER

  2. SPOR

  3. “Linç kampanyası var”
“Linç kampanyası var”

“Linç kampanyası var”

Ziraat Türkiye Kupası elemelerinde Bursaspor’u eleyerek en iyi 8 takım arasına girme başarısı gösteren Amedspor, bugünlerde kazandığı başarının tadını çıkaramıyor.

A+A-

Kulüp, bir yandan Türkiye Futbol Federasyonu’nun çeşitli yaptırımlarına maruz kalıyor, bir yandan da futbolcuları disiplin kuruluna sevk ediliyor.

 

Çocuklar ölmesin dediği için kulübün önemli futbolcularından Deniz Naki hakkında sosyal dünyada linç kampanyası yürütülüyor. Üstüne kulüp binası, 40 polis tarafından basılıp, aranıyor, bilgisayarlarına el konuluyor. Kulüpte bir de Ziraat Türkiye Kupası maçının çeyrek final eşleşmelerinde kurada çıkan Fenerbahçe maçının hazırlıkları yürütülüyor.

Başkan Özgür Haber’e konuştu

Böylesi çetin günler geçiren Amedspor Kulübü Başkanı Ali Karakaş, gazetemize özel açıklamalar yaptı. Kupa mücadelesinde elde ettikleri başarı ile “Harika bir iş mi yaptık, yoksa kötü mü ettik anlayamadım” diye sorarak başlayan Karakaş “”Bir tarafta sportif bir başarımız var bir tarafta da bu başarıyı kabullenmeyen, başarımızı farklı noktalara çekmek isteyenlerin yürüttüğü bir linç kampanyası var. Bu bizi üzüyor. Gönül isterdi ki bugün biz çok zor koşullarda, kısıtlı bütçelerle, bu büyük takımlara karşı elde ettiğimiz bu başarıyı konuşalım. Maalesef ulusal medyada da özellikle de kupanın ana sponsoru olan A Medya grubu, takımının ismini bile dile getirmemekte ısrar ediyor. Türkiye’de ilk 8 takının arasına girmişiz. Buna herkesin sahip çıkması gerekirken anlamsız bir ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı bir kampanya var. Bunun kimseye faydası yok ama belli çevreler bunu siyasi malzeme yapıyor” dedi.

Spor ayrıştırıcı değil, birleştirici olmalı

Sporun birleştirici rolünün dışlandığını, bunun yerine ayrıştırıcı dilin öne çıktığını vurgulayan Karakaş “Bugün spor alanları büyük kitlelerin buluştuğu, izlediği alanlardır. Bursaspor maçımızı milyonlarca kişi izledi. Bizlerin böyle dönemleri bir fırsat olarak değerlendirmemiz lazım. Ülkemizde toplumsal barışa en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemdeyiz. Amedspor üzerinden, bu sorunun duyguları dışa vuruluyor ama yanlış duygular dile getiriliyor. Aklıselim davranmamız gerekir. Ortak nokta barış, kardeşlik, huzur olmalıdır, sporun ruhu budur. Spor bir araya gelmektir. İşin temelinde ortak yaşam vardır. Böyle bakıldığında Amedspor’un elde ettiği başarı bir fırsat olarak görülmeli, toplumsal barışa hizmet edecek bir şans olarak değerlendirilmeli. Ama biz sahip çıkacağımıza dışlıyoruz, doğru mesajlar yerine ayrıştırıcı dili seçiyoruz.

“Kulağınızı tıkamanız mümkün değil”

Deniz Naki’nin paylaşımlarının bu kadar sorun yapılmasına anlam veremediğini de belirten Karakaş “Deniz Naki bir insan ve bu bölgenin çocuğu. Bu bölgede yaşananlara kulaklarınızı tıkamanız mümkün değil. Kimlerin öldüğü değil insanların öldüğü önemli. Naki’nin söylediklerinden farklı bir anlam çıkarmak doğru değil. O sadece insanların ölmemesi gerektiğini söyledi. Bunda ne sorun var. Hangi mesleki formata sahip olursanız olun bunu söylemek lazım. Bu suç değil, keşke bu ülkede insanlar, insanlar ölmesin diyebilse. Ama bunu dedi diye disipline sevk edildi. Manidar bir karar. Bu kardeşimiz bugün oynadığı takımda, Konya, İzmir, İstanbul, Düzce’den gelen birçok futbolcu ile ortak bir yaşamı temsil eden bir ortamda futbol oynuyor. Ortak yaşamın kaygılarını dile getiriyor” dedi.

“Baskın çok manidar”

Kulüp binasına yapılan baskını da değerlendiren Karakaş “Bu da çok manidar. Tek gerekçeleri sosyal medyadaki twitlerin kulüpteki bilgisayarlardan gönderilip gönderilmediğini tespit için gelmişler. Ama bunu yapmak için 40 polisle gelmek gerekir miydi, hatta bırakın polisle gelmeyi, oraya gelmek bile gereksizdi. Günümüz teknolojisinde bir twitin hangi IP nosundan gönderildiğini tespit etmek için oraya gitmeye gerek var mı bilmiyorum”

“Fatih Terim ile görüştüm”

Kulübün elde ettiği başarı ve yaşananlar ile ilgili olarak Mille Takımlar teknik Direktörü Fatih Terim ile de görüştüğünü dile getiren Karakaş “Kendisinin görüşü bizim için önemli. O da konuşulması gereken konunun sportif başarısın konuşulması gerektiğini, siyasetin bambaşka bir alan olduğunu söyledi. Ben bundan memnun oldum. Federasyon ise kendi içinde çok homojen değil. Aslında sporun ruhu açısından homojen olması gerekiyor. Ama öyle değil maalesef. Gittiğimiz yerlerde bizler ırkçı tezahürata maruz kalıyoruz, ama cezayı biz yiyoruz. Bize verilen cezaların toplamı 230 bin lirayı geçti. Küçük bir kulübüz bizim için bu cezalar çok ağır. Ama bize karşı atılan sloganlar gönül bağını, aidiyet duygusunu zedeliyor. Mesela bizim taraftarlar ‘Çocuklar ölmesin, maça gelsin’ sloganı attılar diye takımımız ceza yedi. Ne yani çocuklar ölsün mü deseydiler. Federasyon spor anlayışına uygun davranmıyor.

Baskılara karşı kenetlenme var

Takımın tam anlamıyla bir Diyarbakır takımı olduğunu kaydeden karakaş “Bütün bu baskılara, başarılarımızı engellemeye dönük karar ve yaklaşımlara rağmen kendi içinde ortak yaşam duygusunu pekiştiriyor ve kenetleniyor. Bu da başarı için onları motive ediyor. Takımımız ‘Her şeye rağmen barış’ diyor. Diyarbakır da bunu söylüyor”

“Neden Fenerbahçe’yi yenmeyelim?”

Fenerbahçe maçında kazanacaklarına inandıklarını belirten Karakaş “Şu ana kadar namaglup bir takımız. Başka takım var mı bilmiyorum. Galatasaray’ı yendiğimiz zamanları hatırlayalım. Neden Fenerbahçe’yi de yenmeyelim. Elimizden ne geliyorsa sahada onu yapacağız.. Hedefimiz tur atlayıp yolumuza devam etmek istiyoruz. Federasyonun maç ile ilgili nasıl bir karar alacağını bilmiyoruz. Ama eğer seyircisiz oynama kararı alırsa, sağduyulu ve şiddetten uzak durmalarını istiyoruz. Taraftarlarımıza nerede olurlarsa olsunlar, takımlarını desteklemeleri çağrısı yapıyorum. Bursaspor maçında nasıl onların yüreğini yanımızda hissetti isek, Fenerbahçe maçında da onları yanımızda hissedeceğiz” di e konuştu.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT