1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lice`nin sonu Roboski gibi olmasın!
Lice`nin sonu Roboski gibi olmasın!

Lice`nin sonu Roboski gibi olmasın!

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Lice'de 1 kişinin yaşamını yitirdiği, 9 kişinin yaralandığı olayla ilgili açıklama yaptı. Roboski'de 34 yurttaşa ilişkin başlatılan soruşturmaya dikkat çekilen açıklamada, “Sorumluların zaman geçirmeksizin görevle

A+A-
 
İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Diyarbakır`ın Lice ilçesindeki olaya ilişkin 2 Temmuz`da yazılı açıklama yaptı. Lice ilçesine bağlı Kayacık Köyü`nde karakol yapılmasını protesto etmek için 28 Haziran 2013`te köy sakinlerince gösteri yapıldığı, karakol önünde yapılan protesto gösterisine askerlerce ateş açılması sonucunda Medeni Yıldırım adlı yurttaşın yaşamını yitirdiği, dokuz yurttaşın da vücutlarının çeşitli yerlerine isabet eden kurşunlarla yaralandığı hatırlatılan açıklamada, "Her ne kadar göstericilerin 'Molotof kokteyli attığı` ve 'karakola ateş açıldığı` iddia edilse de, bu iddianın gerçeği yansıtmadığı kısa sürede açığa çıkmıştır. Görgü tanıklarının anlatımına göre, demokratik ve barışçıl bir şekilde protesto gösterisi yapan vatandaşlar, basın açıklaması yapmış ve ardından oturma eylemi gerçekleştirmiş, bunun üzerine bölgeye askerler gelmiş, köy sakinleriyle askerler arasında bir görüşme gerçekleşmiş ve sonrasında hiçbir ikaz yapılmadan havaya bir el ateş açılmış, ardında kalabalık hedeflenmiştir. Gezi Parkı ile başlayan polis şiddetinin bir benzeri Lice`de yaşanmıştır. İddialar ne olursa olsun, hiçbir gerekçe askerlerin sivil yurttaşların üzerine ateş açmasını haklı çıkarmaz. Gezi Parkı eylemlerinde de görüldüğü üzere demokratik tepkilerin şiddet kullanılarak ve keyfi olarak engellenmesi ne insani ne de demokratik hiçbir kriterle bağdaşmaz" denildi. 
 
Ölçüsüz, orantısız ve keyfi şiddeti reddediyoruz
 
"İnşaat Mühendisleri Odası olarak, demokratik gösterilere yönelik olarak uygulanan ölçüsüz, orantısız ve keyfi şiddeti reddediyor ve kınıyoruz. Herkesin toplantı, yürüyüş ve gösteri hakkını engellenmeden ve şiddetle karşılaşmadan kullanmasının demokrasinin bir gereği olduğuna inanıyoruz" denilen açıklamada, şunlar yer aldı: "Bu yüzden Lice`de bir kişinin ölümü, dokuz kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayın, Şırnak`ın Uludere ilçesine bağlı Roboski (Ortasu) Köyü`nde 28 Aralık 2011 tarihinde F 16 tipi savaş uçaklarının bombardımanı sonucu çoğu çocuk 34 vatandaşımızın katledilmesi olayında olduğu gibi soruşturmanın sürüncemede bırakılmaması gerektiğini ısrarla belirtiyoruz. Yine Gezi Parkı olaylarında Ankara`da polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük`ün katilinin serbest bırakılması gibi bir sonucun çıkmaması için, daha dikkatli davranılması, Cumhuriyet savcıları ve idari yetkililerin tarafsız ve hızlı bir soruşturma açması ve yürütmesini bekliyoruz. Silah kullananların, silah kullanma talimatı verenlerin zaman geçirmeksizin görevlerinden alınmasını talep ediyoruz. Soruşturmada 'oyalama ve unutturma` gibi bir yaklaşımın sergilenmemesi için, İnşaat Mühendisleri Odası`nın hukuki süreci yakından takip edeceğini ifade ediyoruz."

HABERE YORUM KAT