1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Licelilerden Fırat'a Suç Duyurusu
Licelilerden Fırat'a Suç Duyurusu

Licelilerden Fırat'a Suç Duyurusu

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mir Dengir Mehmet Fırat'ın sahibi olduğu Menas AŞ'nin uyuşturucu ticaretine karışması iddiası ile ilgili olarak, "Şoför zaten Liceliydi" şeklindeki ifadesi üzerine Liceliler, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçunu işlediğ

A+A-

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mir Dengir Mehmet Fırat'ın sahibi olduğu Menas AŞ'nin uyuşturucu ticaretine karışması iddiası ile ilgili olarak, "Şoför zaten Liceliydi" şeklindeki ifadesi üzerine Liceliler, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçunu işlediği gerekçesiyle Fırat hakkında suç duyurusunda bulundu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mir Dengir Mehmet Fırat'ın, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile girdiği düelloda sahibi olduğu Menas AŞ'nin uyuşturucu ticaretine karışması iddiası ile ilgili olarak, "Şoför zaten Liceliydi" şeklinde ifade kullanması Licelilerin tepkisine neden oldu. Fırat'ın bu açıklamasına sesiz kalmayan Liceliler, Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak suç duyurunda bulundu. Lice halkı adına sembolik olarak suç duyurunda bulunun sosyolog Çetin Çaytaş, Fırat'ın cezalandırılmasını talep etti.

'Liceliler aşağılandı'

Çaytaş, Lice Savcılığı'na verdiği suç duyurusu dilekçesinde şunları belirtti:

 

"TBMM'de Uğur Dündar yönetiminde yapılan ve tüm televizyon kanallarında canlı olarak yayınlanan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Mir Dengir Mehmet Fırat arasında geçen tartışmada sayın Fırat'ın daha sonra 28 Ekim'de yeni bir açıklama yapmıştır. Açıklamada Fırat'ın Menas Aş'nin uyuşturucu ticaretine karışması iddiası konusunda şirkette görevli TIR şoförü ile ilgili açıklama yaparken 'Şoför zaten Liceliydi' şeklinde bir ifade kullanmıştır. İktidar partisinin en önemli konumunun birinde bulunan sayın Fırat'ın tüm Lice halkının uyuşturucu ticareti ile uğraştığını ifade eden bu açıklaması ile Lice ve Lice halkını basın yolu ile alenen ve kasten aşağılayarak hedef göstermiştir. Sayın Fırat, söz konusu ifadesi ile TCK'nın 'toplumu şiddete, teröre, etnik ayrımcılığa sevk eden veya halkı sınıf, ırk, dil, din, mezhep ve bölge farkı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik eden' veya 'toplumda nefret duyguları oluşturma' ile ilgili 216 maddesi ve ilgili diğer maddeleri uyarınca suç işlemiştir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ve doğup büyüdüğüm Liceli biri olarak söz konusu ifadesi ile işlenen suçun açık olduğu, bu sebeplerle kendisine isnat edilen suçlardan ötürü kovuşturma yapılmasını ve soruşturma sonucunda cezalandırılmasını talep ediyorum."

Fırat hakkında soruşturma

Suç duyurusu dilekçesini kabul eden Lice Cumhuriyet Başsavcılığı Fırat hakkında soruşturma başlattığı kaydedildi. Yapılan soruşturma sonucunda dava açılırsa, Fırat 1 ile 3 yıl arasında ağır hapis cezası talebi ile yargılanacak. Suç duyurundan sonra kısa bir açıklama yapan Çaytaş, Fırat'ın AKP'nin 2'inci adamı olduğu belirtildi. Fırat'ın bölge ve Lice'ye önyargılı davranmasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Çaytaş, "Aynı zamanda bölgede en çok oy toplayan ve 2'inci parti konumundaki AKP'nin böylesi önemli bir mevkisinde bulunan bir şahsın, bölge ile ilgili başka vahim ve ön yargıları konusunda olup olmadığı konusunda endişe duymaktayım. Varsa bunları da kamu oyuna açıklamasını istiyorum. Anlaşılıyor ki, bölgedeki sorunların çözümsüzlüğünde iktidar partisinin ön yargıları var. O zaman bu sorunları siz yaratıyorsunuz. Sorunu çözmeyen güç, sorunu yaratan güçtür. Bugün iktidar sizsiniz. Neden sorunları giderme yerine bölge farklılıkları yaratıyorsunuz" şeklinde konuştu.