1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Liceli kadınlar 25 Kasım programını açıladı
Liceli kadınlar 25 Kasım programını açıladı

Liceli kadınlar 25 Kasım programını açıladı

Diyarbakır’ın Lice Belediyesi Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla ilçede gerçekleştireceği etkinlik programını açıkladı.

A+A-

Lice Belediyesi Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla gerçekleştireceği etkinlik programını Nujiyan Kadın Merkezinde düzenlediği basın açıklamasıyla duyurdu.

Açıklamayı yapan Lice Belediyesi Halkla İlişkiler Sorumlusu Dorşin Elçi ,Mirabel kardeşlerin diktatörlük tarafından vahşi bir şekilde katledilmesi ,insanlık ayıbının ve utanç günü olduğunu belirterek , yıllardır dünyanın dört bir köşesinde kadınların efsaneleşen bu üç kelebeği andıklarını ve mücadelelerini her geçen gün daha da büyüttüklerini aktardı.


Kadınların alanlarda  toplumda cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, ırkçılığa, savaşa karşı  kadın mücadelesini ördüklerini ve seslerini yükselttiklerini  belirten Elçi ,son zamanlarda devletin toplum üzerinde uyguladığı savaş ve şiddete değinerek ,devlet toplum üzerinde uyguladığı savaş  ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte her gün bir kadın katlediliyor ve bu katliamlar meşrulaştırılıyor.

Nusahbinde ,Silvanda, Cizrede direnen ve polisler tarafından katledilen kadınların katilleri belli olmasına rağmen devlet yaptığı açıklamalarla katilleri saklayıp katliamları meşrulaştırıyor.Biz kadınlar toplumda var olduğumuzu birey olduğumuzu kabul ettirene kadar mücadele edeceğiz ‘’ diyerek tüm kadınları  25 Kasıma  kadar sokaklarda olma çağrısında bulundu.

25 Kasım etkinlik programı

19 Kasım Perşembe  günü, Kadına Yönelik Şiddet konulu Panel ve Sinevizyon gösterimi

24 Kasım Salı günü Kadın Mücadelesi konulu Film gösterimleri ve Basın Açıklaması 

Ayıca 25 Kasıma kadar sokaklarda ve kahvelerde Şiddetle ilgili konular tartışılacak.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler