1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Liceli depremzedelere oyun
Liceli depremzedelere oyun

Liceli depremzedelere oyun

AFAD'a konut hakkı talepleri için başvuruda bulunan Liceli depremzedeler, büyük bir şokla karşılaştı.

A+A-

Depremzedeler, kendilerine ait arsaların AFAD tarafından 1993 yılında evleri yakılan mağdurlara verildiğini öğrendi. Bu duruma tepki gösteren Liceli depremzedeler, alınan bu karar ile ilçe halkının karşı karşıya getirilmeye çalışıldığını savundu. Konunun gündeme gelmesinin ardından Lice Belediyesi'nde Lice Kaymakamı Tunahan Efendioğlu Belediye Başkanı Fikriye Aytin, meclis üyeleri ve mahalle muhtarlarının katılımı ile toplantı gerçekleştirdi.

DİYARBAKIR İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) 22 Ekim 1993 yılında evleri yakılan mağdurların evlerinin boş arsalarını tespit ederek, 1975 depreminde evleri yıkılan hak sahibi depremzedelere dağıtmaya çalıştığı iddia edildi. Uygulamaya tepki gösteren ilçe sakinleri, bu uygulama ile yurttaşların karşı karşıya getirilmeye çalışıldığını söyledi. Sorun ile ilgili olarak ilçede, Kaymakam Tunahan Efendioğlu, Belediye Başkanı Fikriye Aytin, meclis üyeleri ve mahalle muhtarlarının katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

Lice'de 6 Eylül 1975 yılında meydana gelen deprem sonrası evleri tamamen yıkılan yüzlerce depremzede ile 22 Ekim 1993 yılındaki olaylarda evleri yakılan yurttaşlar, Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü AFAD'ın yanlış politikalarına tepki gösterdi. Yurttaşlar, 6 Eylül 1975 yılında meydana gelen depremde evleri yıkılan birçok depremzedenin yerleştiği konutlardan çoğunun satışlarını yaptıklarını ve Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün bazı konut sahiplerinin ellerinden konutlarını almaya çalıştıklarını ifade ettiler.

Devlet arsalarımıza göz dikti

Ali Rıza Akalan adlı mağdur, 1980 yılında ihtiyaçtan dolayı Lice'nin Şaar Mahallesinde bir prefabrik konut aldığını ve bu konutu 22 Ekim 1993 yılına kadar ailesi ile birlikte kullandığını belirterek, şunları söyledi:

“Devlet güçlerinin tek taraflı olarak Lice ilçe merkezinde yarattığı olaylar nedeniyle bütün Lice'liler gibi benim konutumda tamamen yakıldı ve evimden çocuklarımla birlikte sadece üzerlerimizdeki elbiselerle çıkabildik. Uzun yıllar boyunca göç ederek metropollerde yaşamak zorunda kaldım ve 2 yıl önce Lice' ye geri dönüş yaptım. İmkansızlıklardan dolayı yakılan evimin üzerinde yeni bir konut yapamadım. Daha sonra Diyarbakır İl Afet ve Acil Müdürlüğü ekiplerinin bizim olmadığımız dönemde yakılan evimin boş arsasını işgal ve boş arsa olarak belirlediğini öğrendik”

Devlet arsalarımıza göz dikti

Devletin evlerimizi gözlerimizin önünde ateşe vererek yakmakla kalmayıp şimdide evlerine göz diktiğini savunan Akalan, sözlerine şöyle devam etti;

“Devlet önce evlerimizi yakıp, bizi yerimizden yurdumuzdan etti. Bu da yetmedi şimdi de evlerimizin kalıntısı olan arsalarımızı elimizden almak istiyor, bunu kabul etmemiz mümkün değil. Üstelik devlet bizleri karşı karşıya getirmek istiyor.'

Yıllarca kendi tasarruflarında olan ev ve arsalarının şimdi de kendilerinden alınıp 1975 yılındaki depremzedelere dağıtmak istendiğini dile getiren Akalan, “Hakkı olanın hakkını versinler, fakat bizim hakkımızı bizden alıp başkasına vermelerinin kabul etmemiz mümkün değil ' diye tepkisini dile getirdi. '

Devlet Lice depreminin altından çıkamadı

Lice'nin Kelvan Mahallesinde yaşayan Selim Fidan (39) ise, 1993 yılında evleri yakılan komşularının birçoğunun Bayındırlık il Müdürlüğünün deprem hak sahiplik listesinde hak sahibi olmalarına rağmen kendilerine her hangi bir davetiye gönderilmediğinden ve haberdar edilmediklerinden dolayı 1975 yılı depreminden beri tasarruflarından olan konutların tapularını alamadıklarını söyledi.

Fidan, şimdi de hak sahibi olmalarına rağmen birçoğunun birkaç yıl önce Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü memurlarınca yapılan tespitlerde prefabrik konutların yakıldıklarından dolayı geriye kalan su basmalarını boş ve sahipsiz olarak tespit ettiklerini' belirterek şunları söyledi:

“Yapılan bu tespitlerle yüzlerce Liceli depremzede ve konut sahibinin mağduriyeti söz konusu olacak. Bu resmen talan ve yağmalamadır. Bunun bir an önce durdurulması için ilgililerin buna dur demesi gerekiyor.”

Liste Lice Belediyesi' ne asıldı

Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü memurlarınca, 1975 depreminde hak sahibi olarak tespit edilen depremzedelere 39 yıl sonra deprem konutunu tahsis etmek için ise Lice ilçe merkezinde tespit edilen ve dağıtımı planlanan parsellerden 109 tanesinin ise 224 hak sahibi arasında yapılacak kura çekimi ile dağıtılacağı iddia ediliyor.

Deprem konutu yerine sadece arsa

İl Afet Müdürlüğü sözde dağıtımını yapacağı parsellerin hak sahiplerine ise 'Taahhütname' imzalatılarak kendilerine deprem konutu yerine arsa verileceğini ve İdareden başka bir alacaklarının kalmadığını taahhütname imzalatılarak verileceği iddia ediliyor.

Öte yandan konunun gündeme gelmesi ve vatandaşlarının tepkilerinin ardından Lice Kaymakamı Tunahan Efendioğlu, Belediye Başkanı Fikriye Aytin, meclis üyeleri ve mahalle muhtarları ile konu ile ilgili bir toplantı yapıtı.

Toplantıda, AFAD tarafından 'işgalci' olarak gösterilen depremzedelerin durumlarının masaya yatırıldığı belirtildi. Deprem konutu almaya hak kazanan ama şimdiye kadar konutları kendilerine verilmeyen depremzedelerin sorunlarının çözümü için öneriler tartışıldığı toplantıda, bundan sonraki süreçte Kaymakamlık, Belediye ve muhtarların koordineli olarak çalışması kararı alındı.

Ayrıca, toplantıda alınan kararlar ve önerilerin rapor haline getirilerek, Başbakanlığa, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili kurumlara gönderileceği bildirildi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT