1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lice’deki yangına müdahale devam ediyor
Lice’deki yangına müdahale devam ediyor

Lice’deki yangına müdahale devam ediyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin, dün akşam Lice ilçesi kırsalında başlayan ve geniş bir alana yayılan yangınlara müdahalesine, bugün saat 10.00 itibariyle izin verildi.

A+A-

 İtfaiyenin 7 itfaiye aracıyla yangına müdahalesi devam ederken, yangın henüz kontrol altına alınamadı. Ayrıca kentin 4 ayrı noktasında tarla sahipleri tarafından çıkarılan anız yangınlarına, itfaiyemiz müdahale ederek söndürdü.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin, Lice’nin Fis Köyü kırsalında dün akşam saatlerinde başlayan ve ormanlık alanlara yayılan yangına, Orman İl Müdürlüğü’nün araçlarının yetersiz kalması üzerine müdahale etme talebine, dün akşam güvenlik gerekçesiyle izin verilmedi. Beklenen izin, Genel Sekreter Fethi Suvari’nin, Lice Kaymakamı Osman Uğurlu’yla bu sabah saat 10.00’da yaptığı telefon görüşmesinin ardından çıktı ve itfaiyemizin müdahalesi başladı.

Bilici: 7 itfaiye aracı yangına müdahale ediyor

Bölgeye itfaiye ekiplerini sevk ederek yangına müdahaleyi başlatan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Hakkı Bilici, Diyarbakır, Lice, Silvan, Hani, Kulp ve Hazro’daki 7 itfaiye aracıyla sabahtan bu yana Lice'deki yangına müdahale ettiklerini belirtti. Yangının geniş bir alana yayıldığını kaydeden Bilici, ancak henüz kontrol altına alınamadığını söyledi.   

Milletvekilleri yangın bölgesinde 

Yangın rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılırken, HDP Diyarbakır milletvekilleri Ziya Pir, Çağlar Demirel, Nimettulah Erdoğmuş, Sibel Yiğitalp, Edip Berk, Feleknaz Uca, İmam Taşçıer ile DBP ve HDP Diyarbakır İl Eş Başkanları da yangının yaşandığı bölgeye gelerek, yangın söndürme çalışmalarını yakından takip etti.

Anız yangınları da devam etti

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri bir yandan Lice kırsalında çıkan yangınlara müdahale ederken, diğer yandan da kent merkezinde tarla sahipleri tarafından çıkarılan anız yangınlarla müdahale etti. İtfaiye, Urfa yolu Pirinçlik köyü civarı, Ergani yolunda Dökmetaş, Tellikaya ve Mermer Köyü civarında tarla sahipleri tarafından çıkarılan, yer yer evlere de sıçrayan yangınlara müdahale ederek, söndürdü.

Tarla sahipleri anız yangını konusunda uyarılmıştı

Tarla sahipleri tarafından tarlalar ateşe verilmek suretiyle çıkarılan yangınlar konusunda Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Hakkı Bilici, anızın zararlarından bahsedip yangın çıkaranları uyarmıştı. Bilici, kentin bu yangınlar nedeniyle nefes alamaz hale getirildiğini, sokakların, evlerin anızlarla dolduğunu, doğaya ciddi anlamda zarar verildiğini belirtmişti. Bilici, Mahalli Çevre Kurulu Kararı’na göre anız yakmanın suç olduğunu, yakanlar hakkında yasal işlemin yapılması gerektiğini, ancak yaptırımın jandarma ve emniyette olmasına rağmen şimdiye kadar ciddi anlamda bir yaptırımın uygulanmadığını kaydetmişti.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler