1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lice'deki kaçırma eylemi
Lice'deki kaçırma eylemi

Lice'deki kaçırma eylemi

DİYARBAKIR- Dün gece Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşanan kaçırma girişimine ilişkin açıklamalarda bulunan Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, kaçırma girişiminde BDP'yi suçladı.

A+A-

Diyarbakır Lice ilçesi Darakol köyüne baskın yaparak Hüda-Par üyesi Mikail Ayık'ı kaçırma girişiminde çıkan olaylarda üç kişi silahla yaralanmasına neden olan olayla ilgili açıklamada bulunan Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, ailenin saldırıya uğramasının tek sebebinin mütedeyyin olmaları ve Hüda- Par'a oy vermeleri olduğunu söyledi.

Yaralıları hastanede ziyaret eden Yapıcıoğlu, yaşanan olayın geride kalan 30 Mart yerel seçimleri ile ilgili olduğunu belirterek, 30 Mart yerel seçimlerinde Lice Belediye Meclis Üyesi adaylarının da evine gelen iki ayrı araç ile 6 - 7 kişi oldukları tahmin edilen silahlı bir grup tarafından kaçırılmak istendiğini hatırlattı.

Dün gece geç saatlerde yaşanan olayda da asıl nedenin Mikail Ayık ve ailesinin Hüda-Par üye ve gönüllüsü olması olduğunu söyleyen Yapıcıoğlu, "Mikail kardeşimizin kendisine ve ailesine uzun namlulu silahlar ile saldırıp ateş açmışlar. Kendisiyle beraber abisi ve kızı olmak üzere 3 tane yaralı var.

Çok şükür yaralılarımızın durumu şu an iyi ve herhangi hayati tehlike arz eden bir durum söz konusu değil. Yaralılardan iki tanesi taburcu edilmiştir. Kızımız Nesrin'in ise bugün taburcu olması söz konusudur" dedi

Yaşanan olayın sorumlusunu BDP olduğunu öne süren Yapıcıoğlu, "Bu saldırıdan sorumlu olanlar 'Onların Lice'de üyeleri bile yok. Lice'de ne işleri var?' diyen BDP'nin en üst kişisidir. Son bir yılı aşkın bir süredir çözüm veya barış süreci denilen süreçte yeni cenazelerin gelmemiş olmasından dolayı kendilerini sudan çıkmış balık gibi görenler, 20 yıl önce ölmüş olan PKK militanlarının taziye çadırlarını yeni yeni kurmaya başladılar.

Bu da yetmezmiş yeni bir kan dökme ihtiyacı his etmektedirler. Saldırıya uğrayan şahıs partimizin Lice Belediye Meclis Üyesi adayı idi. Bu olayın bir tek sebebi var, kendi tabirleri ile 'bizim bir tek suçumuz var; onları sevmememiz ve onların partilerine oy vermeyeceğimizi açıklamış olmamızdır' diyorlar.

Saldırının başka bir nedeni ise, saldırıya uğrayan kişilerin Hüda-Par'lı olmalarıdır. Bu kabul edilecek bir durum değildir. Bugüne kadar yapılmış tüm saldırılardan ve bundan sonra da yaşanacak tüm saldırılardan BDP ve yönetimi sorumludur.

Bunun sorumluluğunu taşıyacaklardır. Bu kan BDP'nin üzerine sıçramıştır. Biz bu olayın takipçisi olacağız. BDP'nin bundan sonraki süreçte de net bir tavır ortaya koyup koyamayacağını hep beraber göreceğiz" şeklinde konuştu.

Hüda-Par Diyarbakır İl Başkanı Vedat Turgut ise sözün bittiği yerde olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

“Bu halka saldırılar bitmemiştir. Son bir yıllık süre içerisinde asker veya dağdaki PKK militanı ölmemiş ama halkımızdan vefat edenler, şehit olanlar ve yaralananlar olmuştur. Halka saldırılar devam etmektedir ve sözün bittiği yerdeyiz.”

Yapılan açıklama sonrası hastanede toplanan kalabalığın bekleyişi sürüyor.


(ÜN-AŞ-Y)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT