1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lice’de yaşanan olayların arkasında Sadat A.Ş. mi var?
Lice’de yaşanan olayların arkasında Sadat A.Ş. mi var?

Lice’de yaşanan olayların arkasında Sadat A.Ş. mi var?

BP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile DTK Eş Genel Başkanı Hatip Dicle’nin Lice’de bir birimin köylüleri yakmaya çalıştığı yönündeki iddiaları “Sadat” ile anılıyor.

A+A-

Konuyu köşesine taşıyan Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, Sadat A.Ş.’nin ‘askeri’ faaliyetlerine değinerek, devletin bu şirketle ilgili sessizliğine dikkat çekti. Tuncel’in açıklamalarına işaret eden Toker, “İddialar, sorular, ne iktidar ne de TSK nezdinde suskunluk kaldırabilecek kadar ciddi” dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Lice’deki operasyonlara işaret ederek, “Lice’de bir birim 34 köylüyü yakmaya çalıştı, bir subay mani oldu” demişti.

Bölgede “Sadat” diye bir örgütten bahsedildiğini aktaran Tuncel, “Tayyip Erdoğan’ın kendisine bağlı özel bir birim mi, Efkan Ala’ya mı bağlı bilmiyoruz. Çıkıp açıklama yapmak zorundalar” demişti.

Dün de DBP Diyarbakır’daki il binasında düzenlenen toplantıda konuşan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Hatip Dicle, Tuncel’in bu açıklamalarını destekleyen konuşmasında, Madımak katliamının bir benzerinin geçen hafta Lice’de tekrarlanmasına ramak kaldığını söyledi. Hatip Dicle, adı duyulmamış yeni bir örgütlenmenin ortaya çıktığını ve gözaltına alınan insanları yakma girişiminde bulunduğunu ifade etti.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğdem Toker, tartışma yaratan bu konuya köşesinde eğildi. Lice ile ilgili iddiaları anımsatan Toker, Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuş olan Sadat A.Ş.’ye dikkat çekti.

‘Gayri nizami harp kursu’ eğitimi

Yazısında, özel harpçi emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin, 2012’de kurduğu şirketin faaliyetlerine değinen Toker, Sadat A.Ş’nin sitesinde muhtelif “eğitim paketleri” tanıtıldığını belirterek, “‘Gayri nizami harp kursu’ bunlardan biri. Tahrip kursu eğitim paketi, polis özel harekât temel eğitim paketi, hudut karakol emniyeti eğitim paket, topçu ve havan ileri gözetleyicilik kursu eğitim paketi diye gidiyor” diye yazdı.

Sadat A.Ş.’nin 643 bin TL olan sermayesini, 237 bin TL artırarak, 880 bin TL’ye yükselttiği; 1286 adet olan hisse sayısını da 3 bin 520’ye çıkardığı belirtildi.

Yanıtsız bırakılan soru önergeleri

Şirketle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekillerinin çok kez soru önergesi verdiğine de dikkat çeken Toker, bu önergelerde, “Sadat’ın ÖSO militanlarına sokak savaşı dersi verip vermediği, devletten hibe, kredi alıp almadığı, yabancı devletlerin yardım edip etmediği, askeri eğitim ve danışmanlık konularında herhangi resmi devlet kurumunun izin verip vermediği” sorularına yanıt arandığına dikkat çekti. Ancak, devletin, Sadat A.Ş. konusunda “tuhaf bir ketumiyet içinde” olduğunun altını çizdi.

Tuncel’in Lice’yle ilgili açıklaması

Toker, söz konusu yazısını şöyle noktaladı:

“Sadat A.Ş., faaliyetleriyle yeniden gündemde. Sağlar’ın, IŞİD bağlantısını sorguladığı son önergenin ardından Lice’den korkunç bir iddia geldi. DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, “bir subay müdahale etmese” Lice’de 34 köylünün yakılacağını açıkladı: ‘Sadat diye bir örgütten bahsediyorlar (…) Çıkıp açıklama yapmak zorundalar’ dedi. İddialar, sorular, ne iktidar ne de TSK nezdinde suskunluk kaldırabilecek kadar ciddi.”

HABERE YORUM KAT