1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lice’de yasak sonrası hava operasyonu
Lice’de yasak sonrası hava operasyonu

Lice’de yasak sonrası hava operasyonu

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı 13 köyde, PKK’ya yönelik gerçekleştirilecek operasyon nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

A+A-

Yasağın hemen ardından Lice ilçesi kırsalına TSK hava harekâtı düzenledi. PKK’ya ait 16 hedef savaş uçaklarıyla vurularak imha edildi.
 
Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında, PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi amacıyla geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. Halkın can ve mal güvenliği sebebiyle 13 mahallede (köy) sokağa çıkma yasağı getirilirken, giriş ve çıkışlar yasaklandı. Yasağın ardından TSK Lice kırsalında PKK’ya hava harekatı düzenledi.
 
TSK LİCE'Yİ HAVADAN VURDU
 
Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları ile düzenlenen hava harekatı ile belirlenen PKK’ya ait 16 hedef savaş uçaklarıyla vuruldu, hedeflerin imha edildiğini açıkladı.
 
TSK'dan yapılan açıklamada, 18 Haziran 2016 tarihinde 10.05–10.41 saatleri arasında Lice kırsalında alınan anlık bir istihbaratın değerlendirilmesi sonucu Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları ile hava harekâtı düzenlendiği ve bölgede tespit edilen 16 hedefin (teröristlerin içinde bulunduğu sığınak ve barınak) ateş altına alınarak imha edildiği kaydedildi. Tespit çalışmalarının devam ettiği belirtilen açıklamada, görevlerini başarıyla icra eden savaş uçaklarının emniyetle üslerine döndükleri bildirildi.
 
OPERASYON ÖNCESİ YASAK
 
Operasyonla ilgili Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:
 
“Lice ilçesinde dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten BTÖ mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölgede BTÖ mensupları tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarını tespit etmek ve malzemeleri ele geçirmek maksadıyla, Lice ilçesi kuzeyinde kalan bölgede operasyon düzenlenecektir.
 
İKİNCİ BİR DUYURUYA KADAR SOKAĞA ÇIKMAK YASAK

Operasyon icra edilen bölgelerde halkın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince, belirtilen bölgelerde (Lice ilçesine bağlı olan Yamaçlı köyü, Yalımlı köyü, Büyükçağ köyü, Saydamlı köyü, Bayırlı köyü, Seyrek köyü, Yeşilburç köyü, Konuklu köyü, Kılıçlı köyü, Akçabudak köyü, Ulucak köyü, Yorulmaz köyü, Baharlar köyü) sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla 18 Haziran 2016 Cumartesi günü saat 10.00'dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar bu bölgelere giriş çıkışlar ile sokağa çıkma yasaklanmıştır. Söz konusu yasağa vatandaşlarımızın uyması kendi can ve mal güvenlikleri yönünden önem arz etmekte olup, yasağın bitim süresi ayrıca duyurulacaktır”.

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT