1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lice'de operasyon sürüyor
Lice'de operasyon sürüyor

Lice'de operasyon sürüyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında teröristler tarafından güvenlik güçlerine yönelik eylem yapmak amacıyla tuzaklanan el yapımı patlayıcılar birer birer imha ediliyor.

A+A-

Diyarbakır Valiliği, terör örgütü PKK’ya yönelik 8’inci Kolordu Komutanlığı sorumluluğunda, Lice ilçesinin kuzeydoğusundaki dağlık ve ormanlık alanda 22 Haziran’da başlayan “Şehit Piyade Binbaşı Turgay Çelik-1 Operasyonu” ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, operasyon çerçevesinde bölgede arazi arama ve tarama çalışmasının icra edildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Operasyonda görevli güvenlik kuvvetlerine eylem yapmak amacıyla döşenmiş vaziyette 4 farklı alanda toplam 4 adet 12 kilogramlık büyük tüp, 3 adet 2 kilogramlık küçük tüp, 3 adet 1 kilogramlık 100 gram C4 ve 900 gram amonyum nitrat içeren patlayıcı, 920 metre kablo kullanılarak uzaktan komuta ile patlama düzenekli patlayıcı ele geçirilmiştir. Ayrıca, 6 adet kablolu ucunda pil bloklu tuzaklanmış EYP, 2 adet basmalı düzenek ile tuzaklanmış EYP, 2 adet uzaktan komutalı ve kablolu sistem ile tuzaklanmış EYP ve 2 adet ucu boş kablo hattı ele geçirilmiştir.

Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile ele geçirilen EYP düzenekleri Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından emniyetli bir şekilde patlatılarak imha edilmiş, patlama sonrası herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır.

Faaliyetlerde, BTÖ mensuplarınca arazide sığınağa gizlenmiş vaziyette toplam 150 kilogram yaşam malzemesi ele geçirilmiş, yerinde imha edilmiştir. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilecektir.”

(MP-FD-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT