1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lice'de ki hastane iddalarına cevap geldi
Lice'de ki hastane iddalarına cevap geldi

Lice'de ki hastane iddalarına cevap geldi

Son zamanlarda, ilçemizin bulduğu huzur ve güven ortamından rahatsız kimi çevrelerce, sözde "İlçemizde bulunan Hastanemizin kapatıldığı, kapatılacağına ya da sağlık ocağına dönüştürüldüğüne" dair mesnetsiz bilgiler dolaştırılmaktadır. Kamuoyunun doğru bi

A+A-

Lice kaymakamlığı, İlçede bulunan hastanenin kapatılacağı yönünde ki iddiaları yalanlıyarak bir bildiri yayınladı.

Son zamanlarda, ilçemizin bulduğu huzur ve güven ortamından rahatsız  kimi çevrelerce, sözde "İlçemizde bulunan Hastanemizin kapatıldığı, kapatılacağına ya da sağlık ocağına dönüştürüldüğüne" dair mesnetsiz bilgiler dolaştırılmaktadır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

1-İlçe merkezinde sağlık kurumu olarak daha önce 1 sağlık ocağı ve 1 Devlet Hastanesi mevcutken Sağlık Bakanlığı'nın 09.08.2008 tarihili onayıyla mecut hekim ve yardımcı sağlık personelinin en verimli bir şekilde insanımızın hizmetine sunmak ve bazı hizmet gerekleri üzere iki sağlık kurumumuz, Lice Halis Toprak Entegre Hastanesi çatısı altında birleştirilmiştir. Hastanenin kapanması, sağlık ocağına dönüştürülmesi ya da başa bir ilçeye kaydırılması hiç bir şekilde söz konusu değildir. Mevcut uzman ve pratisyen hekimler aynı şekilde görevlerini yapmaya devam ettikleri gibi Hastanemiz daha çok sayıda hekim ve yardımcı sağlık personelini kadrosuna katarak güçlenmiş, ilçe halkımıza en etkin, verimli ve çağdaş sağlık hizmeti sunabilmek için tüm imkanlarını insanımıza seferber etmektedir.            2-Yine, değişik tarihlerde, hastanemizin uzman ve pratisyen hekim ihtiyacını bildirmek üzere ilgili kurumlarla mükerrer yazışmalar yapılmış ve  bundan da olumlu sonuç alınmıştır. Yaklaşık iki ay önce 1 uzman, 1 pratisyen hekime sahip hastanemize 3 uzman ve 1 pratisyen doktor ataması yapılmıştır. Bunlar içerisinden 1 uzman doktoru göreve başlamamıştır. Bunların yanında, geçen haftalarda hastanemize ilk defa diş hekimi ataması yapılmıştır.       3-Kaymakamlık olarak 2008 yılında hastanemizin tıbbi araç ve donanım ihyiyaçlarını karşılamaya yönelik 1 hemodiyaliz ünitesi,1 diş ünitesi, 1 adet kesintisiz güç kaynağı ve 2 adet morg ünitesi satın alınmıştır.

       
      4-Daha önce, Hani ve Kulp gibi çevre ilçelerdeki hasta vatandaşlarımıza da hizmet vermekteyken, yakın zamanda inşaatı tamamlanan Hani İlçe Entegre Hastanesi ile şuan inşaatı devam eden Kulp İlçe Entegre Hastanesi'nin hizmete açılmasıyla Hastanemizin hasta yoğunluğunda bir azalma olacağı da beklenmektedir.        5-Ayrıca, bazı köylerimizde daha önce terör eylemleri nedeniyle maalesef kapatılan sağlık ocaklarının hizmete açılmasıyla ilgili yoğun bir çalışma başlatılmış. Bu kapsamda, Yaprak Köyü Sağlık Ocağı Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliği'nce bu yılın Ocak ayında onarımı gerçekleştirilmiş, personel talebinde bulunulmuş ve 2 vekil hemşire, 1 vekil ebenin ataması yapılmış ve 1 Eylül 2008 tarihinden itibaren sağlık hizmeti vermeye başlayacaktır.        Bu açıklamalardan da anlaşılacaği üzere sağlık alanıda ilçemizde, kurumların kapatılması şöyle dursun, yeni sağlık kurumlarımızın hizmete açılması, mevcut kurumlarımızın da işlerlerliğini ve verimliliğini daha iyi hale getirmek için yol alındığı apaçık ortadadır. Birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, İlçemizin asıl ve öncelikli sorunlarına çözüm bulma noktasında tamamıyla yoğunlaşarak her zaman ilçemizdeki tüm vatandaşlarımıza hizmet etmek için çalışmaktan ve yüce devletimizin şefkatli elini insanlarımıza sonuna kadar uzatmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduğumu belirterek bu gibi mesnetsiz, devlet kurumlarımızı yıpratmaya yönelik talihsiz girişimlerin vatandaşlarımız nezdinde gerçekci görülmeyeceğine dair inancım tamdır. Bilgi kirliliğine karşı kamuoyunun ve değerli vatandaşlarımızın  doğru ve sağlıklı bilgilenmesi için kamuouyuna saygıyla arz olunur.