1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lice’de büyük ihmal iddiası
Lice’de büyük ihmal iddiası

Lice’de büyük ihmal iddiası

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sorumluluğunda olan şap hastalığının aşılarının Diyarbakır’ın Lice ilçesinde bu yıl güvenlik gerekçesiyle yapılmadığı için her gün onlarca hayvanın telef olduğu iddia edildi.

A+A-

Lice ilçesinde güvenlik gerekçe gösterilerek ‘Şap’ hastalığına müdahale edilmediği ve bu nedenle 250’nin üzerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvanın telef olduğunu iddia edilirken, vatandaşların kendi yöntemleri ile hastalığa çare bulmaya çalıştığı ancak başarılı olamadığı ifade ediliyor.

Diyarbakır Lice ilçe merkez ve köylerinde hayvanlar yakalandıkları şap hastalığı nedeniyle telef oluyor. Her gün onlarca hayvanın telef olduğu iddia edilen ilçede hastalığın da giderek yayıldığı belirtiliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün kontrolü altında bulunan hastalık nedeniyle, her 6 ayda bir ilçe müdürlükleri tarafından aşılama yapılması gerekirken, bu yıl güvenlik gerekçe gösterilerek aşılama yapılmadı. Aşılamanın yapılmaması ve hastalığın çıktığı noktaların karantina altına alınmaması nedeniyle şuana kadar 250'nin üzerinde büyükbaş ve 300'ün üzerinde küçükbaş hayvan telef olduğu iddia edildi. Binin üzerinde de hastalıklı hayvan varlığı bulunuyor. Hastalıklı ve ölü hayvanların sayısı da her geçen gün artıyor.

Veteriner gözetiminde aşıları yapması gereken müdürlük, resmi araçların çıkışını talimatla yasakladığı için aşılar yapılamıyor. Kendi imkânlarıyla aşı alan yurttaşlar aşılama yönetimi bilmedikleri için aşılar hastalığa etki etmiyor.

KARANTİNA VARSA HASTALIK NEDEN YAYILIYOR?

Lice İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bağlı çalışan veterinerle konuya ilişkin yapılan görüşmede veteriner, bilgi veremeyeceğini ancak bazı sıkıntıların yaşandığını dile getirdi.

Sorulara cevap vermeyen veteriner tarafından yönlendirildiğimiz müdürlüğe bağlı bir yetkili ise önce bilgiyi kimden aldığımızı sorarak tepki gösterdi, ardından şap hastalığının ilçede yayıldığını kabul etti. Yetkili, hastalığın Duru mezrasında başladığı ve buranın 10 kilometreyi kapsayacak şekilde karantina altına alındığını, aşıların da yapıldığını iddia etti.

Ancak köy ve ilçe sakinlerinden alınan bilgiye göre müdürlüğe yapılan tüm şikayetlere rağmen hiçbir önlem alınmadı. Aşıların da yapılmadığına dikkat çeken yurttaşlar aylardır her gün hastalık yüzünden hayvanlarının telef olduğunu dile getirdi.

'KENDİ İMKANLARIMIZLA AŞI YAPIYORUZ'

İlçe sakinlerinden Eşref Emra, 3 ineğinin şap hastalığı yüzünden telef olduğunu ve geri kalan tüm hayvanlarının ise hastalıklı olduğunu belirtti.

Yıllardır hayvan beslediğini, ancak hiçbir zaman hayvanlarının bu şekilde telef olmadığını dile getiren Emra, “Bu sene devlet aşı yapmadı, hayvanlarımız ölüyor burada. Tek geçim kaynaklarımız yok ediliyor. Biz kendi imkanlarımızla aşı yapıyoruz ama etki etmiyor” diye tepki gösterdi.

“SPREY, SALÇA, İLAÇLAR VE YEŞİL OTLARLA TEDAVİ EDİYORUZ”

Şehmus Ayder de bir büyükbaş hayvanının öldüğünü, geri kalan 3 hayvanın ise hastalıklı olduğunu anlattı. Devlet yetkililerinin can güvenliklerini öne sürerek, aşı yapmadığını, bu şekilde tek geçim kaynaklarının da ellerinde öldüklerini söyledi.

Ayder, “Tek geçimimiz bunlar ama buna izin vermiyorlar, bakmıyorlar. Kendi imkânlarımızla hayvanlarımızı kurtarmaya çalışıyoruz. Sprey, salça, ilaçlar ve yeşil otlarla tedavi ediyoruz hayvanlarımızı” dedi.

“ÇOCUKLARIMIN TEK GEÇİM KAYNAĞINIDIR”

5 çocuk babası Tahsin Ayder de, çocuklarına bakabilmek için borçla aldığı 3 büyükbaş hayvandan birinin hastalık yüzünden öldüğünü ve hala borcunu ödeyemediğini anlattı.

Ayder, hastalanan hayvanlarına çocuklarıyla birlikte bir bebeğe baktığı gibi baktığını ancak hiçbir etki etmediğini belirterek, “Çocuklarımın tek geçim kaynağınıdır. Şehir merkezinde can güvenliği bahanesi mi olur? İki adım ötelerinde hayvanlarımız ölüyor. Aşıların ve hastalığının takibini kendileri yapmaları gerekiyor. Her hayvan destek parası da alıyorduk ama bu yıl onu da kestiler” dedi.

“İLAÇLAR TEDAVİ YÖNTEMLERİ İŞE YARAMIYOR”

6 hayvanının 5'inin hastalandığını söyleyen Engin Gülen ise, aldığı ilaçların ve uyguladıkları tedavi yöntemlerinin işe yaramadığını belirtti.

“TEK ÖNLEM AŞIDIR”

Hastalıkla ilgili bilgi veren ilçede çalışan veteriner Serbest Bademkıran, kaymakamlık tarafından, müdürlüklerin resmi araçlarının dışarı çıkmasına izin vermediğinden kaynaklı aşıların yapılmadığını belirtti. Bu nedenle hastalığa yakalanan hayvanların ölümle sonuçlandığı ifade eden Bademkıran, bunu önlemenin tek yolunun aşı olduğunu vurguladı.

“YETİŞTİRİCİYE ELDEN AŞI VERİLMESİ YASAL DEĞİL’

Aşının veteriner hekimler tarafından uygulanması gerektiğini belirten Bademkıran, “Bu aşıların elden satılması, köylüye verilmesi bu konuda yetkili olan hekim ve teknisyenler dışında birilerinin yapması doğru değil. Çünkü bunun özel bir yapım tekniği var. Bir aşı uygulamasında aşı şokuna bağlı ölümler meydana gelir. Bu bölgede buna benzer birçok vaka ile karşılaştık. Elden yetiştiriciye aşı verilmesi yasal olarak da doğru değil” dedi.

Şap hastalığının çabuk yayılan bir hastalık olduğunu ve yarım saat içinde ortalama 10 hayvana hastalığın bulaşabildiğine dikkat çeken Bademkıran, il ve ilçe müdürlüklerinin kontrolünde olması gereken bir hastalık olduğunu belirtti. 

HABERE YORUM KAT