24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır12 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Lice’de adeta yaşam yok edildi

Lice’de adeta yaşam yok edildi

01 Ağustos 2015 Cumartesi 11:25

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 26 Temmuz’da askerler tarafından ateşe verilen Fis Ovası kırsalında incelemede bulunan Amed Ekoloji Meclisi, bölgede yangının yarattığı tahribatın bilânçosunu açıkladı.

Orman yangınları sonrasında tüm geçim kaynaklarının yok edildiği belirtilen raporda, “2 bin 740 dönüm üzüm bağı, 2 bin 500 meyve ağacı, 594 ton saman, 180 ton kuru ot, 10 bin adet kavak ağacı, 4 ton buğday, 10 dönüm ekili tütün alanı, 15 dönüm sebze bahçesi, 6 evin avlusu, 4 köy evi, 9 bağ evi, binlerce dönüm ormanlık alan yanmıştır” denildi.


Diyarbakır'ın Lice ilçesinde askerlerin 26 Temmuz tarihinde Fis Ovası'na yaptığı top ve obüs atışı sonucu çıkan ve yurttaşların 2 gün boyunca sarf ettiği çaba sonucu söndürülen yangın, Arıklı ve Güçlü mahallelerinde bağ, bahçe ve evleri küle çevirmişti. Amed Ekoloji Meclisi, dün bölgeye giderek yaptığı incelemeyi raporlaştırarak kamuoyu ile paylaştı. Raporda, Kürt halkına ve doğasına yönelik yürütülen kirli savaş politikasıyla planlı ve hızlı bir şekilde bir taraftan toplumsal barışın hedef alındığı bir taraftan da çıkarılan orman yangınlarıyla Kürt halkına yönelik kültürel, siyasal ve ekonomik imha politikalarının sürdürüldüğü belirtildi.


İncelemeler sırasında yerel yöneticiler ve bölge halkıyla görüşülerek hazırlanan raporda, askeri helikopterlerce 150 ayrı noktada çıkarıldığı belirtilen ve 4 gün süren orman yangınları bölgesinde geniş kapsamlı bir araştırma yapıldığı vurgulandı. Raporda, yangınların çıkarıldığı andan itibaren askeri güçlerce bölgeye giden itfaiye ekiplerine, iş makinelerine ve yangını söndürmeye giden halka 4 saat boyunca izin verilmeyerek yangının kontrol altına alınmasının engellendiği ve yangının 7 ayrı bölgeye yayıldığı ifade edildi.


'Hayvanların beslenebileceği tüm yaşamsal unsurlar ortadan kaldırılmıştır'

Halkın yoğunluklu olarak bağ, bahçe, bostan ve hayvancılık ile yaşama tutunduğu ve bu orman yangınları sonrasında tüm geçim kaynaklarının yok edildiği belirtilen raporda, "Birçok evin yanıp kül olduğu ve birçok evin de kısmen zarar gördüğü ve köylülere ait hayvanların yangında telef olduğu gözlemlenmiştir. Zarar gören köylere ait hayvanların beslenmesi için depolanan saman yığınları meşe sürgünleri ateşe verilerek tamamen yok edilmiş çıkarılan orman yangınlarıyla ormanların taban bitki örtüsü tamamen yanarak yok olduğundan hem yaban hayvanların hem de köylülere ait hayvanların beslenebileceği tüm yaşamsal unsurlar ortadan kaldırılmıştır. Amed Ekoloji Meclisince yangın bölgesinde yaptığı incelemeler sonucunda aşağıdaki tahribatlar yaklaşık olarak tespit edilmiştir" denildi.


Tahribat bilançosu


Açıklanan rapora göre, yangından hasar gören bölgede yaşanan tahribat şöyle: "2 bin 740 dönüm üzüm bağı, 2bin 500 meyve ağacı, 594 ton saman, 180 ton kuru ot (hayvancılık için ayrılmış kışlık yem) 10 bin adet kavak ağacı, 5 bin 800 metre sulama hortumu, 4 ton buğday, 10 dönüm ekili tütün alanı, 15 dönüm sebze bahçesi, 6 evin avlusu, 4 köy evi, 9 bağ evi, binlerce dönüm ormanlık alan yanmıştır."

'Bölge göçe zorlanarak adeta cansızlaştırılmaya çalışıyor'


Lice kırsalında çıkarılan orman yangınlarıyla, orman içinde yaşayan halk ile birlikte tüm canlılara dönük büyük bir kıyım gerçekleştiği belirtilen raporda, savaşın en acımasız ve kirli yüzünü gösterdiği Lice kırsalında ve ormanlarında yaşayan halk bu kasıtlı yangınlarla toprağa ve doğaya bağlı üretimden koparılarak göçe zorlanarak bölge adeta cansızlaştırılmaya çalışıldığı ifade edildi.


Barışı reddeden savaşı besleyen bu anlayışa son verilmesi gerektiği vurgulanan raporda, "Tüm halkımıza ve insanlığa doğamıza yönelik bu saldırılar karşısında barışı yüceltmeleri ve ormanlarımızı ve içinde yaşayan tüm varlıkların can güvenliklerini koruma noktasında her an hazır olmaları çağrısında bulunuyoruz" denildi.


Türkiye halklarına da çağrıda bulunan hareket, "Eşit yurttaşlık temelinde, evrensel ekolojik anlayış düzleminde doğanın tüm unsurlarıyla birlikte her türlü Türkçülük ve milliyetçi anlayışını birlikte mahkum edelim. Birlikte hepimizin ve doğanın özgürleştiği, barış içinde bir yaşamı birlikte inşa etmek için ortak mücadele ağlarımızı örelim" ifadelerinde bulunuldu.

Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 6182
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com