1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lice soruşturması Diyarbakır'a gönderildi
Lice soruşturması Diyarbakır'a gönderildi

Lice soruşturması Diyarbakır'a gönderildi

Reyhanlı dosyası Hatay'a, Lice soruşturması Diyarbakır'a gönderildi

A+A-

PKK ile Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. Maddesi Uyarınca Kurulan Ağır Ceza Mahkemelerinin Kaldırılmasına ve Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Adana'da görülen birçok dava ve soruşturma dosyası ilgili başsavcılıklara gönderildi.

Bu kapsamda Adana'da dava aşamasında olan Reyhanlı'daki bombalı saldırılar ile Cilvegözü Sınır Kapısındaki patlamalara ilişkin dosyaların Hatay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği öğrenildi.

Bu arada dönemin Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin 1993 yılında Lice ilçesinde baskın sonucu öldürülmesine ilişkin dava kapsamında tutuklanarak müebbet hapse mahkum olan ve yeniden yargılanmasına karar verilen Mehmet Emin Özkan da Diyarbakır'da hakim karşısına çıkacak.

Avukat Serdar Çelebi'nin yeniden yargılanma talebini onaylayan Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi kapatılmasının ardından dosyaları ilgili adliyelerin başsavcılıklarına gönderdi. Bahtiyar Aydın'ın öldürülmesi eylemine karıştığı iddiasıyla tutuklanarak müebbet hapis cezasına çarptırılan ve 18 yıldır tutuklu bulunan Mehmet Emin Özkan'ın yeniden yargılanmasına ilişkin kararı ve dosya içeriğinin Diyarbakır'a gönderildiği öğrenildi.

Baskına katıldığı iddia edilen Özkan'ın, o dönem Adana 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesince "Devletin egemenliği altından bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya çalışmak" suçlamasıyla müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verilmişti.

- 19 hakim ve savcı yeni göreve atanacak -

Öte yandan Adana Adliyesi'nde kapatılan 4 mahkeme ve TMK 10. Maddesiyle görevli Başsavcıvekilliğinde görevli 19 hakim ve savcının ise atamalarına ilişkin taleplerinin ardından HSYK tarafından başka görevlere atanacakları öğrenildi.

HABERE YORUM KAT