1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lice katliamı kınandı
Lice katliamı kınandı

Lice katliamı kınandı

Lice Adalet Arıyor Platformu öncülüğünde, 22 Ekim 1993’te 18 kişinin ölümüyle sonuçlanan Lice katliamı kınandı.

A+A-

DİYARBAKIR’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993’te dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın da aralarında bulunduğu 17 kişinin öldürülmesi ile sonuçlanan Lice katliamı, Lice Adalet Arıyor Platformu öncülüğünde Lice Belediyesi önünde yapılan basın açıklaması ile kınandı.

Lice Belediyesi Eşbaşkanı ve çok sayıda kurum temsilcisinin de destek verdiği eylemde konuşan Lice Adalet Arıyor Platform Sözcüsü Şaban Maltaş, AKP hükümetiyle birlikte faili meçhul davalarının raflara kaldırıldığını belirterek, “Bir yandan çocuklar öldürülürken, diğer yandan ölümlere soruşturma açmayan devlet, vatandaşların adalete olan inancını yok etmiştir” dedi.


‘Aynı yöntemler uygulamakta’


“Şehitliklere” yönelik saldırılarına dikkat çeken Maltaş, “90’lı yıllarda derin çetelerin devlet içindeki varlığı evleri, camileri, okulları bombalamıştır. Ne yazık ki bu gün Ergenekon, Jitem gibi yapıların zihniyeti aynı yöntemleri uygulamakta ve Lice halkının 1993’te camilerini bombalayan zihniyet bu gün kendini Müslüman gören bir hükümetin iktidarında camileri, cem evlerini, kabristanları yeniden bombalamakta” diye konuştu.

7 Ekim tarihinde İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Lice katliamı davasında mahkeme heyetinin sanıkların duruşmaya katılmamasına rağmen karar vermesine tepki gösteren Matlaş, “Kişiye özgü davalar açan mahkemelerin olduğunu gördük ve bu dava basit adli yargılamalardan çıkıp, hakikatlerle yüzleşme heyetine dönüşmesi geçmişle yüzleşmemize katkı sağlayacaktır” ifadesinde bulundu. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler