1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lice Katliamı davasında yeni gelişmeler
Lice Katliamı davasında yeni gelişmeler

Lice Katliamı davasında yeni gelişmeler

Amed'in Lice İlçesi'nde 22 Ekim 1993 tarihinde Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin ölümüyle ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

A+A-
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında uğradığı suikast sonucu öldürülen dönemin Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Aydın'ın da bulunduğu 2'si asker 16 kişinin ölümüyle ile ilgili soruşturmayı tamamladı.
 
Faili meçhul cinayet dosyalarını soruşturan Cumhuriyet Savcısı Osman Coşkun'un, dosyanın 20 yıllık zaman aşımına gireceği gün hazırladığı iddianame, TMK'nın 10. Maddesiyle Görevli 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilmişti. Savcı hazırladığı iddianamede olayın PKK tarafından yapılmadığını belirterek, “Aradan geçen 20 yıla rağmen saldırıya katıldığı tespit edilen örgüt mensubu olmamıştır. Olay günü PKK'nın Lice ilçesi'ne saldırdığına ve Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ı öldürdüğüne dair herhangi bir delil elde edilememiştir. Gündüz bir ilçenin basılıp yaklaşık 11 saat boyunca çatışmanın devam etmesine rağmen hiç bir teröristin ölü ya da sağ olarak ele geçirilemediği gibi, teröristleri gören kişilerin dahi bulunmaması, aradan geçen 20 seneye rağmen bu eyleme katılanların tespit edilememiş olması, PKK terör örgütünün bu saldırıyı gerçekleştirmediğini göstermiştir” ifadelerine yer verilmişti.  
 
Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin iddianameyi kabul etmesinin ardından, davanın görülmesine 16 Ocak Perşembe günü başlanacak. Dava öncesi ise dosyadan çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı.  
 
FARKLI SİLAH KULLANILDI
 
İddianamede, olaylarda 242 işyeri ve 401 konutun tamamen hasar gördüğü, buna karşılık emniyet ve askeri binaların ise çok az hasarlı olduğu belirtildi. Düzenlenen tutanaklara göre olaylarda en az 29 farklı silahın kullanıldığını belirten savcı, o dönemde bölgedeki PKK'li grubun başında olan Şemdin Sakık'ın, Bahtiyar Aydın'ı kendilerinin vurmadığına ilişkin ifadesine de yer verdi.
 
KROKİDE BAHTİYAR AYDIN'IN VURULDUĞU YER BELİRTİLMEMİŞ
 
Dosyanın delil klasörlerinde bulunan ve dönemin Lice İlçe Jandarma Komutanı Şahap Yardımcı tarafından imzalanan olay yeri krokisinde de ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Olay yeri krokisinde çıkan çatışmalar, askerlerin yaralandığı yerler ve bir öğretmenin vurulduğu nokta ayrıntılı olarak belirtilirken, krokide Jandarma Komando Bölüğü'nde Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın vurulduğu yer belirtilmezken sadece işaretlendiği görüldü.
 
OHAL VALİLİĞİNİN RAPORU
 
Dönemin Diyarbakır Valisi İbrahim Şahin'in, OHAL Bölge Valiliği'ne yazdığı rapor da dava dosyasında yer aldı. Olaydan sonra yapılan aramalarda Lice'de herhangi bir silah ele geçirilmediğini belirten Vali İbrahim Şahin raporunda, "Olayın oluş tarzına göre, halkın önceden böyle bir olayın olacağını bildiği, çünkü ilçede yaşayan 10 bin insandan bin 500'ünün bulunduğu, diğerlerinin ise ilçeye önceden terk ettiği anlaşılmıştır" ifadelerini kullandı.
 
AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İLE 24 YIL İSTENİYOR
 
İddianamede dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı Emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Üsteğmen Tünay Yanardağ hakkında 'Taammüden öldürme', 'Halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik', 'Cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma' suçlarından ağırlaştırılmış ömürboyu hapis ile 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

HABERE YORUM KAT