1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lice Katliamı davasında reddi hakim talebi
Lice Katliamı davasında reddi hakim talebi

Lice Katliamı davasında reddi hakim talebi

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın ile 2 asker ve 13 sivilin hayatını kaybettiği Lice katliamı davasının sanıklarından dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı Eşref Hatipoğlu'nun usulsüz olarak duruşma öncesinde ifadesi alınması üzerine ise mağdur avukatları

A+A-

Mahkeme derlendirilmesi için talebi İzmir Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Öte yandan olay döneminde üsteğmen olan Tünay Yanardağ'ın, geçtiğimiz 23 Ağustos'ta Singapur'da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği anlaşıldı.


Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, 1993 yılında dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin öldürülmesine ilişkin olayın, zaman aşımına ramak kala açılan davası, görülmeye devam ediliyor. Oradan oraya dolaştırılan sonunda da Eskişehir'den sonra İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verilen davanın bir önceki gün görülen oturumu, yine tartışmalarla geçti.


Oturuma mağdur aileler ve avukatları ile Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Lice Adalet Arıyor Platformu ile öldürülen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın eşi Şahin Aydın'ın avukatı Necdet Solmazgül'ün yanı sıra sanıklardan dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu'nun avukatı Mehmet Eren Turan da hazır bulundu.
 
Heyete “Hatipoğlu’nun avukatı” suçlaması


Oturumda, sanıklardan Eşref Hatioğlu'nun mahkeme huzurunda ifadesinin alınması kararına rağmen, geçen ay gizlice gelip ifade vermesi tartışmalara neden oldu. Mağdur avukatlarından Yunus Muratakan da mahkemenin Hatipoğlu'na uyguladığı bu yöntem ile mahkeme salonundaki herkesi "pkk" ilan ettiğini söyledi. Av. Muratakan, yaşanan durum itibariyle mahkeme başkanının, heyeti ile birlikte Hatipoğlu'nun avukatlığını üstlendiğini de belirtti.


Bir başka mağdur avukatı Suat Çetinkaya ise mahkemenin can güvenliği olmadığı gerekçesiyle Eşref Hatipoğlu'nun ifadesini iki celse arasında hukuksuz şekilde almasının ve bundan sonraki duruşmalara SEGBİS yoluyla katılması yönünde karar vermesinin hukuka aykırı olduğunu söyledi. Bu durumun adil yargılama ilkesine aykırılık teşkil ettiğini de söyleyen Çetinkaya, hukuka aykırı olan bu sorguyu reddederek, belgenin dosyadan çıkarılmasını istedi.
 
Elçi’den “Mahkeme artık taraftır” iddiası


Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ise Hatipoğlu'na can güvenliği gerekçe gösterilerek uygulanan bu sorgu yöntemi ile mahkemeye olan güvenin kırıldığına dikkat çekerek "Lice'deki maktul ailelerinin de size güvenmemeleri ve buraya gelmemeleri gerekiyordu. Yine de insanlar umudunu kesmiyor ve mücadele ediyorlar. Mahkemenizin bu davaya ön yargılı baktığını ve bir an önce kurtulmak istediğini düşündük. Biz mahkemenizin zerre kadar iyi niyetli olduğunu düşünmüyoruz. Mahkeme artık taraftır. Siz suç işlemişsiniz. Böyle bir duruşma yok, siz bu işleme duruşma diyemezsiniz" dedi.


Bu tür davalarda en önemli delilin sanıklar olduğunu vurgulayarak, 20 yıl boyunca elde edilemeyen gerçeğin, sanıkların dinlenmesi sonucu bir kısmının elde edilebileceğinin altını çizen Elçi, mahkeme tarafından Hatipoğlu'na yapılan sorgu ve ifade işleminin iptal edilmesini ve sanıkların duruşmaya katılmasını istedi. Türkiye yargısının bu tür davalarda tam bir başarısızlık örneği sergilediğini de dile getiren Elçi, bu mahkemenin de bunun hazin bir öyküsü olduğunu söyledi.
 
Savcı SEGBİS istedi


Avukatların taleplerinin ardından, Hatipoğlu'nun ifadesi konusunda usule aykırı bir durum olmadığını ileri süren iddia makamı ise çapraz sorgunun sağlıklı yapılabilmesi için Hatipoğlu'nun bir sonraki duruşmada SEGBİS sistemi aracılığıyla hazır bulundurulmasını talep etti. Mağdur avukatları ve iddia makamının taleplerini alan mahkeme heyeti açıkladığı ara kararında, Hatipoğlu'nun 18 Eylül günü yapılan sorgusunun usule uygun olduğunu iddia ederek, savunmasının geçerli olduğuna karar verdi.


Krokiler istendi


Mahkemenin bu kararının ardından yaşamını yitiren Bahtiyar Aydın ile birlikte yaşamını yitiren asker Yüksel Bayar'ın ağabeyi İlhami Bayar, mahkeme heyetine kardeşinin vurulduğu yerin krokisi ile kabir fotoğraflarını sunarak, olay günü inceleme yapan tüm görevlilerin ifadelerinin alınmasını istedi.
 
Reddi hakim talebi


Ardından söz alan Lice katliamının mağdurlarından Yusuf Polaskan ise olaydan dönemin Başbakanı Tansu Çiller başta olmak üzere Mehmet Ağar, Doğan Güneş, İbrahim Şahin ve Mehmet Akşener'in de bizzat sorunlu olduğunu belirterek, hepsinin yargılanmasını istedi. Yine mağdurlardan Şiyar Kaymaz ise olay günü Eşref Hatipoğlu'nun kendilerine 'Sizi sinek gibi ezeceğiz' şeklinde sözler sarf ettiğini anlattı. Kaymaz, bu davanın sonuçlanmasının hakikatlerle yüzleşme noktasında ön açacağını da söyledi. Mağdurların ardından avukat Gül Kireçkaya, hukuk dışı ve taraflı davranması nedeniyle avukatlar olarak "reddi hakim" talebinde bulunduklarını açıkladı.
 
Ölü sanık


Bu arada duruşmada, Albay Eşref Hatipoğlu'nun avukatı, müvekkili Hatipoğlu ile birlikte yargılanan sanık Üsteğmen Tünay Yanardağ'ın geçtiğimiz 23 Ağustos'ta Singapur'da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini beyan etti. Albay Eşref Hatipoğlu ile birlikte, 'taammüden öldürme', 'halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik', 'cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Tünay Yanardağ'ın yaşamını yitirmesi sonrası Konya'da toprağa verildiği böylede ortaya çıkmı oldu.
 
Talep üst mahkemeye


Tüm bu gelişmeler sonrasında talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, reddi hakim talebinin dav dosyası ile birlikte üst mahkeme sıfatıyla İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verilerek bir sonraki duruşmayı 24 Aralık tarihine erteledi.
 
'Mahkeme tarafsız değildir'


Duruşma sonrası açıklama yapan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Lice davasının yine sanıksız bir şekilde görüldüğünü belirterek, 16 insanın ölümüyle sonuçlanan bu olayda da adaletin gerçekleşmediğini söyledi. İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kendi hukukunu ve kararını tanımadığını söyleyen Elçi, "Üzüntülüyüz. Mahkemeyi reddettik. Bu mahkeme tarafsız değildir. Son kararıyla bunu açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bu nedenle reddettik" dedi.


Elçi, sanıklardan Tünay Yanardağ'ın yurtdışında öldüğü konusundaki belgelere ise şüphe ile yaklaştıklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler