1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Lice için kalıcı konut yapılsın'
'Lice için kalıcı konut yapılsın'

'Lice için kalıcı konut yapılsın'

Lice depreminin yıldönümü dolayısıyla açıklama yapan Jeoloji Mühendisleri Odası, 40 yıldan beri unutulmuş ve mağdur edilmiş Lice depremzedelerinin yaralarının acilen sarılması gerektiğini belirterek, “Mağdurlar için kalıcı konutlar inşa edilmesi ve ücrets

A+A-

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, 6 Eylül 1975’te meydana gelen, Lice depreminin 40. yıldönümü ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Açıklamada,  “6 Eylül 1975 tarihinde Lice‘de meydana gelen Magnitüdü Richter ölçeğine göre 6.6 olarak belirlenen depremde Lice‘de ve çevre köylerde 2386 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Deprem sonucu Hani, Hazro, Kulp, Dicle, Silvan, Ergani ve Diyarbakır çevresindeki yapıların 8.159‘u ağır, 4.550‘si orta ve 7.283‘ü hafif hasar görmüştür” ifadeleri kullanıldı.


Bölgenin deprem özelliklerinin yapıldığı açıklamada, “Alp Himalaya kuşağının batı Zagros kısmında yer alan ülkemiz, KAF (Kuzey Anadolu Fayı) ve DAF (Doğu Anadolu Fayı) ve Güneydoğu Anadolu Bindirme Fayı etkisi altındadır. Güneydoğu Anadolu Bindirme Fayı (GABF) Elazığ‘dan başlayıp Diyarbakır, Batman, Bitlis, Siirt, Van, Hakkari‘ ye kadar devam etmektedir. Diyarbakır‘ın Çermik, Çüngüş, Ergani, Hani, Lice, Kulp, Silvan ve Hazro ilçeleri bu fayın etkisi altındadır. Bu ilçelerimiz 1. derece deprem bölgesindedir” denildi.


Yerleşim yerleri için deprem gerçekliği


Ülkenin ve bölgenin deprem gerçeği dikkate alınarak yerleşim yerlerinin belirlenmesindeki planlama sürecinde mühendislik yapıların inşasında ve denetiminde mühendislik verileri esas alınması gerektiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi.


“Diyarbakır’daki kentsel dönüşüm çalışmalarına, 1. derece deprem riski altındaki alanlarda başlanmalıdır. Uygulanacak kentsel dönüşüm politikaları ranta değil insan ve çevre odaklı olmalıdır.


1975 yılında meydana gelen deprem sonrası Lice’de geçici konutlar yapılmış 40 yıldır depremzedeler bu geçici konutlarda yaşamını idame etmektedirler. Deprem sonrası Lice ve çevresi başta olmak üzere Diyarbakır ilçe ve köylerinde deprem risklerini azaltıcı hiçbir mühendislik tedbiri alınmamıştır.


Kalıcı konutlar inşa edilmeli


Aradan 40 yıl geçmesine rağmen hala mağduriyetlerini koruyan Lice halkının yanında olduğumuzu bir kez daha belirterek Merkezi ve Yerel Yönetimlerin olabilecek yeni afetlerde ihmallerin olmayacağı afet planlarına göre yürütmelerini istemekteyiz”


40 yıldan beri unutulmuş ve mağdur edilmiş Lice deprem yaraları acilen sarılmalıdır. Mağdurlar için kalıcı konutlar inşa edilmeli ve ücretsiz tahsis edilmelidir.


Lice depremi


6 Eylül 1975 tarihinde yerel saatle 12:20’de Lice ve köylerinde oluşan 23 saniye süren şiddetli depremde, 2 bin 385 kişi yaşamını kaybetmişti. Özellikle köylerdeki yapı malzemesinin kerpiç olması ölü sayısının artmasına sebep oldu. Depremin ardından ulaşım yetersizlikleri nedeniyle kırsal bölgelere yardımların ulaştırılması gecikti. Depremde 8 bin 149 bina hasar gördü veya yıkıldıBazıları maddi hasarlara sebep olan 3-4 ay süresince artçı sarsıntılar devam etti.


Halk yürüyüş düzenledi


Deprem sonucu Lice, Hani, Hazro, Kulp, Dicle, Silvan, Ergani ve Diyarbakır çevresindeki yapıların 8 bin 159’u ağır, 4.bin 550’si orta ve 7 bin 283’ü hafif hasar gördü ve ölümler meydana geldi. Elazığ, Şanlıurfa, Mardin, Muş, Siirt’te maddi hasar meydana geldi. Dönemin başbakanı Süleyman Demirel ve Cumhuriyet Halk Partisi başkanı Bülent Ecevit afet bölgesini ziyaret etti. Yaklaşık iki ay sonra 21-23 Kasım 1975 tarihleri arasında yardımların yetersiz olduğu gerekçesiyle Lice’den Diyarbakır merkezine 3 gün süren 90 kilometrelik bir yürüyüş gösterisi düzenlendi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler