1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lice’ de Anadil için açıklama yapıldı
Lice’ de Anadil için açıklama yapıldı

Lice’ de Anadil için açıklama yapıldı

21 Şubat Dünya Anadil Günü vesilesiyle Lice’de basın açıklaması ve yürüyüş yapıldı.

A+A-

21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Lice Adalet Arıyor Platformu öncülüğünde basın açıklaması ve yürüyüş  yapıldı. Şahin Öner Eğitim Destek evi önünde yapılan açıklamaya Lice Belediye Eşbaşkanı Rezan Zuğurli , Eğitim-Sen Lice Şube Temsilcileri , DBP , HDP ilçe eşbaşkanları ve çok sayıda yurttaş katıldı. Kürtçe Kreş sınıfında okuyan öğrencileri Kurmanci, Kurmancki ‘’ Kurdi 365 Roj ‘’ , Ez duwazım Bi Kurdi  Bıjim ‘’ ,’’ Bı Zıwane  Xo Bıwane ‘’ dövizleri taşıdı. Kitle adına Kürtçe açıklama yapan Lice Belediyesi  Kültür çalışanı Aram Taştekin ‘’Dünya  dilleri arasında en fazla Kürtçe dilinin asimile edildiğini ve Türk devletinin Kürtçe dilini kabul etmediğini , yok saydığını ifade ederek, Türk devleti bir yandan TRT 6 gibi Kürtçe kanallar açıyor bir yandan da Kürtçe eğitim veren okullarımızı kapatıyor . Bu şu anlama geliyor itaat edersen varsın bana itaat etmezsen yoksun diyor .Biz bu dayatmayı kabul etmedik , kabul etmiyoruz  ‘’ diyerek tepki gösterdi.

‘Anadilimizi her alanda yaşatacağız’

Kürt halkı olarak artık Anadillerinde eğitim almak istediklerini ve Türkiye’nin dayattığı sistemi kabul etmediklerini söyleyen Taştekin ‘’  Kürt halkı artık kendi Anadilinde eğitim vermeye ve bunu hayatın bütün alanında yaşatacak seviyededir. Kürt halkının kendi anadilinde eğitim hakkı karşısında artık hiçbir güç duramayacaktır. Kürt dilinin gelişmesi için tüm imkanlarımızı kullanacağız’’ diye konuştu

Yapılan açıklamanın ardından kitle Çarşı merkezine kadar yürüyüşe geçti . Yürüyüş sırasında sık sık ‘’ Be Ziman Jiyan Nabe’’ , ‘’ Zimane me rumeta me ye ‘’ sloganları atıldı. Kitle yürüyüşün ardından sessizce dağıldı.

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT