1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lice davası Eskişehir'e alındı
Lice davası Eskişehir'e alındı

Lice davası Eskişehir'e alındı

Amed'in Lice İlçesi'nde 22 Ekim 1993 tarihinde çıkan olaylarda dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin hayatını kaybettiği olaylara ilişkin dava, Yargıtay tarafından Eskişehir'e nakledildi.

A+A-

Davanın Eskişehir'e alınmasına tepki gösteren Diyarbakır Barosu yönetim Kurulu üyesi Cihan Aydın, “Geçmişten beri bu tür davalarlala ilgili devlet içindeki bir mekanizma hala suçluları koruma peşinde. Bu kararla bu ortaya çıktı” dedi.

Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı Emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Üsteğmen Tünay Yanardağ'ın sanık olarak yargılandığı dava güvenlik gerekçesiyle Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi tarafından Eskişehir'e nakledildi. Dava dosyasının Eskişehir'e gönderilmesinin ardından yeni bir esas numarası ile yargılama yapılacağı belirtildi.

Dosyada tutuksuz olarak yargılanan dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı Emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Üsteğmen Tünay Yanardağ, duruşmadan önce mahkemeye başvurarak, güvenlik gerekçesiyle davanın başka bir ile alınmasını istemişti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı davanın Diyarbakır'da görülmesi konusunda görüş bildirirken, Valilik ise başka bir ile nakledilmesini istemişti.

Dosyada dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı Emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Üsteğmen Tünay Yanardağ hakkında 'Taammüden öldürme', 'Halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik', 'Cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma' suçlamalarıyla ağırlaştırılmış ömürboyu hapis ile 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

BARO'DAN TEPKİ

Davanın Eskişehir'e alınmasına tepki gösteren Diyarbakır Barosu yönetim kurulu üyesi Avukat Cihan Aydın, “Son zamanlarda önemli davaların başka ile nakli yaygın hale geldi. Ağır insan hakları suçları meselesinde her ne kadar davalar açılıyorsa da, davalar daha sonra başka yerlere nakil ediliyor. Nakiller genel bir uygulama haline geldi. Bölgedeki onlarca dava bu şekilde başka yere nakil edildi. Bu nakillerin temel amacı ise, bir şekli ile mağdur taraflarının davaya etkin katılımını engellemektir. Her ne kadar uzun süreler sonucunda davalar açılmışsa da bu davalar sonuçsuz bırakılmak isteniyor. Kararlara itiraz edilmiyor. Temizöz davası yıllardır Diyarbakır'da görülüyor ve hiçbir güvenlik riski ortaya çıkmadı. Geçmişle yüzleşme konusunda Yargıtay'ın bir gönülsüzlüğü var. Bu tür davaların nakli meselesi yeni değil. Geçmişten beri, devlet içindeki bir mekanizma hala bu kişileri koruma peşinde” dedi.

HABERE YORUM KAT