1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Lice ADEM'de ramazan semineri
Lice ADEM'de ramazan semineri

Lice ADEM'de ramazan semineri

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Lice Aile Destek Merkezi (ADEM) tarafından düzenlenen Ramazan ayının önemi seminerinde, bu ayda yapılması gereken ibaretler anlatıldı.

A+A-
Lice ADEM'de verilen seminer İlçe Müftüsü Ramazan Özgün Türkmen'in sunumuyla başladı. Seminerde Ramazan ayında yapılması gereken ibadetleri sıralayan Türkmen, bu ay içerisinde Kur'an-ı Kerim'in okunması gerektiğini söyledi.
 
Konuşmasında Kur'an'dan ayetler ve Hadis-i Şerif'lerden örnek veren Türkmen, kız çocuklarının eğitime kazandırılması gerektiğini ifade ederek, "İslam dini kız çocuklarına, kız çocuklarının eğitimine ve kadınlarımıza bakışı çok önemlidir. Kadına ve kız çocuklarına değer veren bir dinin mensuplarıyız.
 
Cahiliye inançlarını benimsemiş toplumlarda kadınlara karşı son derece olumsuz düşünceler mevcuttu. Bu düşünce bir çok yanlış uygulamalara yol açmıştır. Allah Kur'an'da bu toplumlarda, insanların kız çocuklarını değersiz görerek doğar doğmaz, diri diri toprağa gömdüklerini bildirmektedir. İlk emri oku olan bir dinin, öğrenme konusunda, herhangi bir ayırım gözetmeden kadın erkek, bütün Müslümanlara farz kılınması, verilen önemin bir göstergesidir. İlimiz de ve ilçemizde kız çocuklarının eğitimi ile ilgili engelleyici herhangi bir problemin yaşanmaması da bizi sevindirmektedir" dedi. 
 
Seminer, soru cevap bölümünün ardından sona erdi. 
 
(İÜ-AKK-Y)
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT