28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara9 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,004
  %1.19
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61

LGBTT bireyleri Diyarbakır'da yürüdü

LGBTT bireyleri Diyarbakır'da yürüdü

23 Temmuz 2013 Salı 20:30

LGBTT bireyleri; Diyarbakır'da düzenledikleri yürüyüşte, devletin şiddet ve ötekileştirmeyi bir yaşam biçimi olarak dayattığını belirterek, cinayetlerin sistematik ve devlet politikası olduğunu söyledi.

LGBTT İstanbul Derneği, Diyarbakır Keskesor Oluşumu ve QUEER Adana Oluşumu, Türkiye'de artan trans cinayetlerini Diyarbakır Sanat Sokağı'nda protesto etti. LGBTT'li bireyler, ellerinde flamaları ile “Travestiyiz buradayız, alışın alışın gitmiyoruz”, “Aşk, aşk hürriyet, uzak olsun nefret”, “Homofobik devlet hesap verecek”, “Eşcinseller susmayacak”, “Nefret öldürüyor, devlet bunu görmüyor”, “Biji biratiya gelan”, “Diren Gezi seninleyiz”, “Diren Lice seninleyiz” sloganları atarak Sanat Sokağı boyunca yürüyüş gerçekleştirdi.

'Cinayetler sistematik ve politik'

Yürüyüşün ardından grup, Sanat Sokağı'nda basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması metnini 3 dernek ve oluşum adına bireyler sırası ile okudu. Diyarbakır Keskesor LGBTT oluşumundan Sibel Aktaş, 9 Temmuz'da İzmir'in Kuşaadası ilçesinde katledilen trans kadın Dora Özer'i hatırlatarak, “Dora gibi yüzlercesi bu coğrafyada devletin sistematik şiddeti yüzünden can veriyor. Çünkü erk devlet bize şiddeti, küfrü, ayrımcılığı, ırkçılığı ve ötekileştirmeyi bir yaşam biçimi olarak dayatmakta” diye konuştu. Trans cinayetlerinin sistematik ve politik olduğunu dile getiren Aktaş, “Devlet katillere verdiği her türden taviz ve teşvikle trans katliamlarına kapı aralamaya devam etmektedir” dedi.

'Şiddetin bir başka yüzü'

QUEER Adana LGBTT oluşumundan Akın Köse ise, hukuksuzluğu ve katliamları sadece transların yaşamadığına dikkat çekerek, “Gezi Parkı direnişi başladığı günden beri kaybettiğimiz 5 canı, Lice'de kalekol yapımına karşı çıktığı için katledilen Medeni'yi, onlarca tutuklunun, kaybın ve gözaltının da takipçisiyiz” dedi.

İstanbul LGBTT Derneği'nden Ebru Kırancı da, “Katledilen Kürt gençlerinin sürgüne zorlanan LGBTT bireylerin, yakılan köylerimizin, tahrip edilen doğamızın ve Kürt halkının haklı taleplerinin tarafıyız” dedi. Trans cinayetlerinin politik olduğunu kaydeden Kırancı, “Translara yönelen şiddet eşcinsellere, kadınlara, engellilere, HIV pozitif bireylere, Kürtlere, Ermenilere, Alevilere, Romanlara, işçilere, emekçilere, sığınmacılara, doğaya, hayvanlara yönelen şiddetin bir başka yüzüdür” diye kaydetti.

Okunma Sayısı : 6810
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com