1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Leylekler ölüme meydan okuyor!
Leylekler ölüme meydan okuyor!

Leylekler ölüme meydan okuyor!

Yoldaki direklerde kurulan yuva sayısı 100'ü aşarken, leylekler elektrik direklerindeki ölüm riskine rağmen yaptıkları yuvalarda hem yumurtalarını yapıyor,hem de dünyaya getirdikleri yavrularını burada ayakta tutuyor.

A+A-

Diyarbakır -Batman karayolu üzerinde yer alan yüksek gerilim taşıyan elektrik direkleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da leyleklere ev sahipliği yapıyor. Diyarbakır'dan Bismil ve köyleriyle Batman'a enerji sağlayan 34 bin 500 voltluk nakil hattı direklerinde ve TRT verici istasyonuna elektrik sağlayan beton direklerde yuva yapan leylekler, yavrularını da burada büyütüyor. Yaklaşık 100 yuvanın bulunduğu ve 39 kilometrelik bir mesafe içindeki bölgenin Avrupa ve Ortadoğu'da üreme bakımından en büyük leylek kolonisine ev sahipliği belirtiliyor.
 
ÖLÜME ADETA MEYDAN OKUYORLAR
 
Antik kent Hasankeyef'in de güzergahta bulunduğu yol üzerinde yer alan direklerindeki yuvaların sayıları her yıl artıyor. Daha önceleri sadece Bismil'in çevresindeki kısa mesafede yuvalanan leylekler, son 10 yıldan bu yana mesafeyi biraz daha uzatıp Batman il sınırına dayandı. Leylek yuvalarının bulunduğu mesafe bu yıl 39 kilometreyi buldu.

Elektrik direklerindeki ölüm riskine adeta meydan okuyan leyleklerin bu davranışı yolda geçen vatandaşların şaşkın bakışlarına takılırken,çevrede tarımla uğraşan çiftçiler ise bu durumdan şikayetçi. Çiftçiler,leyleklerin ekinlerine zarar verdiğini ifade ederek bu durumdan memnun olmadıklarını dile getiriyor.

HABERE YORUM KAT