1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Leyla Zana'da adaylık kararını verdi
Leyla Zana'da adaylık kararını verdi

Leyla Zana'da adaylık kararını verdi

Siyasi yasağı nedeniyle 5 yıl boyunca herhangi bir siyasi partiye üye olamayan Leyla Zana 7 Haziran seçimleri öncesinde HDP'ye üye oldu.

A+A-
Kısa süre önce Abdullah Öcalan'la İmralı adasında görüşen Zana'nın seçimlerde partinin milletvekili adayı olacağı belirtiliyor.
 
Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili olarak Meclis'e giren Leyla Zana'nın siyasi yasağı 2014 yılının aralık ayının sonunda sona erdi. Yani bir partiye üye olmasının önünde engel kalmadı. Al Jazeera Türk'te yer alan habere göre, Zana bu konudaki adımını, İmralı Cezaevi'ndeki PKK lideri Abdullah Öcalan'a yaptığı ziyaretten sonra attı ve HDP'ye üye oldu. Zana 7 Haziran seçimlerinde HDP'den milletvekili seçilmek için de aday olacak.
 
 
5 YILLIK YASAK BİTTİ
 
11 Aralık 2009'da Demokratik Toplum Partisi'ni kapatma kararı alan Anayasa Mahkemesi aralarında Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ve Leyla Zana'nın da bulunduğu 37 kişiye siyasi yasak getirmişti. Söz konusu kişiler, 5 yıl boyunca bir siyasi partiye üye olamıyordu.
 
İLK 1991 YILINDA SEÇİLMİŞTİ
 
2011'deki seçimde Zana diğer HDP adayları gibi seçime bağımsız girmiş ancak seçim sonrası Meclis'te oluşturulan parti grubuna siyasi yasağı nedeniyle katılamamıştı. Zana seçilir ve HDP barajı geçerse yıllar sonra bir parti çatısı altında TBMM'ye girerek. Kürt siyasi hareketinin önemli isimlerinden Leyla Zana, 1991 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) listesinden seçime giren Halkın Emek Partisi (HEP) üyelerinden biri olarak milletvekili seçilmişti. 22 vekil daha sonra SHP'den istifa edip kendi grubunu kurmuştu.
 
10 YIL CEZAEVİNDE KALDI
 
Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri ile PKK arasındaki en kanlı çatışmaların yaşandığı yıllarda Zana'nın da aralarında olduğu Kürt siyasetçiler hakkında çok sayıda dava açıldı. Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Salim Sadak'la birlikte 3 Mart 1994'te dokunulmazlığı kaldırılarak gözaltına alındı ve tutuklandı. 1994'te örgüt üyeliğinden 15 yıl ceza alan Zana, 10 yıl cezaevinde kaldı.
 
'BU İŞİ ERDOĞAN ÇÖZER' DEMİŞTİ
 
Kürt siyasi hareketinin simge isimlerinden biri olan Leyla Zana, Çözüm Süreci'ne başından beri destek verdi. Erdoğan'a verdiği destek de dikkat çekiciydi. Haziran 2012'de Hürriyet Gazetesi'ne verdiği röportajda "Bu işi Erdoğan çözer" demişti. Zana bu açıklamalarının ardından o dönem Başbakan Erdoğan ile baş başa da görüştü. Görüşmede kendisine, "müzakerelere dönülmesi, Öcalan'a ev hapsi sağlanması, Kürtçe anadilde eğitim ve devletin Kürtlerden özür dilemesi" gibi öneriler sundu. (Kaynak:Al Jazeera Türk) 

HABERE YORUM KAT